Aylık Bülten – Temmuz 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Rails 5.0 çıktı

rails5

Son altı ayda 4 Beta, 2 RC sürümün ardından Rails 5.0 duyuruldu. Çok sayıda geliştirmenin yanısıra Rails 5.0’da yeni Action Cable ve API Mode özellikleri öne çıkıyor.


Redmine 10 yaşında

redmine10

Sevilen iş takip sistemi Redmine, 10. yaşını 3.3.0 sürümü ile kutladı. Yeni sürümde kullanıcılara güvenlik bildirimleri, iş tiplerinde rol bazlı izin verebilme, yeni menü objeleri ve sürükle bırak özellikleri kullanıcıları karşılıyor.


Fedora 24 çıktı

fedora24

Fedora’nın yeni sürümü 21 Haziran tarihinde duyuruldu. Fedora 24’ün çıkışıyla beraber 22 sürümü de ömrünün sonuna geliyor; 19 Temmuz’dan itibaren Fedora 22 depolarındaki paketler artık güncelleme almayacağı için kullanıcılarının işletim sistemlerini 23 ya da 24 sürümlerine güncellemeleri öneriliyor.


Linux Yaz Kampı başvurularında son günler

LYK

Sponsoru olduğumuz Linux Yaz Kampı 2016, 5-20 Ağustos tarihlerinde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde. 11 ayrı konuda, 15 sınıfta 400’e yakın katılımcı 60’ın üzerinde eğitmenle ile gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en büyük bilişim kampına başvurular 15 Temmuz’da sona eriyor. Katılım ücretsiz!


Yeni stajyerler aramızda

internship

400’ün üzerinde stajyerin başvurduğu Özgür Yazılım A.Ş. yaz stajı programına iki ayrı dönemde görev almak üzere her biri farklı üniversitelerden toplam 12 öğrenci seçildi. Web temelli 3 ayrı programlama dilinde (PHP, Java EE, Ruby on Rails) uygulama geliştirenlerin yanı sıra, Linux sunucu sistemleri yönetimi üzerine de çalışan stajyerlerimizin ilk grubu bu ay içerisinde çalışmalarına başladı.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?