Aylık Bülten – Şubat 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Redmine Toggl eklentimiz yayınlandı

1

Zaman takip aracı Toggl’ı Redmine’a entegre etmek için ekibimizden Onur Küçük tarafından geliştirilen Redmine Toggl eklentisi yayınlandı. Eklenti Toggl zaman girdilerinin Redmine iş kayıtlarındaki harcanan zaman ile senkronize olmasını sağlıyor. Eklentinin benzerlerine göre en öne çıkan özellikleri hem Toggl hem Redmine tarafında bir zaman girdisi güncellendiğinde karşı tarafta da değişikliğin gerçekleşmesi ve senkronizasyonun istendiği zaman elle zaman belirterek de yaptırılabilmesi. Eklentiye Github’dan erişilebilir.

Detaylı Bilgi


OpenSSL’de orta seviye güvenlik düzeltmesi

1

Geçtiğimiz seneyi irili ufaklı bir dizi açıklık düzeltmesi ile tamamlayan OpenSSL’de yılın ilk güncellemesi geldi. Orta seviye olarak belirtilip düzeltilen üç açıklık öncekiler gibi uzaktan kod çalıştırma tarzı kritik bir sorun yaratmasa da, istemci ve sunucu tarafında çakılma ile servis kesintisine sebep olabilmekte. Güncelleme 1.0.2 ve 1.1.0 sürümlerini kapsıyor.

Detaylı Bilgi


Gitlab.com’da yanlış silmeden kaynaklı veri kaybı

1

Gitlab.com’da yaşanan bir aksaklığa müdahale etmek isterken yanlış makinede Postgresql dizininin silinmesi sonucu veri kaybı yaşandı. Yaşanan sorunu şeffaf ve detaylı olarak toplulukla paylaşan Gitlab.com bu yaklaşımıyla takdir kazansa da; geri dönülemeyen yedekler, replikasyon hataları ve bir felaket senaryosuna hazırlıklı olmama durumu ile bize bir kez daha tüm bunların önemini hatırlattı.

Detaylı Bilgi


Python 3.6 duyuruldu

1

Python 3 serisinin 3.6 sürümü geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Yeni sürümde standart kütüphanede ve implementasyonlarda yapılan geliştirmelerin yanısıra yeni özelliklerden f-strings gibi formatlar dikkat çekiyor.

Detaylı Bilgi


KDE Slimbook’u piyasaya sürdü

1

KDE topluluğu İspanyol bilgisayar üreticisi Slimbook ile anlaşarak KDE Slimbook’u çıkardıklarını duyurdu. Son kullanıcı ve tasarımcılara hitap etmesi planlanan Slimbook’ta işletim sistemi olarak gelen KDE Neon’a içerili olarak KDE plazma masaüstü ortamı araçları kullanılabiliyor.

Detaylı Bilgi


ISO 9001 çalışmalarına başladık

1

Kalite yönetimimizi ISO 9001standardı çerçevesinde geliştirmek için çalışmalara başladık. İlk adımı ekipçe ISO 9001 eğitimi alarak attık.


Şirket toplantımızı yaptık

1

Özgür Yazılım AŞ olarak 6 ayda bir gerçekleşen olağan şirket toplantımızı Ankara’da gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılı ve yeni sene hedeflerimizi konuştuğumuz toplantıdan heyecan verici kararlarla çıktık. Toplantı sonrasında ekibimizden doğumgünü olan 3 kişinin doğumgünlerini kutladık ve akşam hep beraber eğlendik.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?