Aylık Bülten – Şubat 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


SELinux 15 yaşında

Linux ortamlarında en çok kullanılan ve birçok dağıtımda standart haline gelen güvenlik modülü SELinux 15 yaşında. NSA’nın 2000 yılı sonunda kodlarını açtığı, bu zamandan beri de güçlü bir topluluk desteği ve Red-Hat’in destekleriyle geliştirilmeye devam edilmekte olan SELinux’un son zamanlardaki önceliği ise bulut ve container ortamlarına uyumlanması.


Nginx’e dinamik modül desteği

Özellikle reverse proxy ve statik web sitelerinin sunulmasında yaygın olarak kullanılan Nginx web sunucusu 1.9.11 ile birlikte dinamik modül yükleme desteğini duyurdu. Yeni sürümlerde load_module parametresi ile modül yüklenebilecek. Daha önce modül eklenmesi için Nginx’in tekrar derlenmesi gerekiyordu.


Percona MySQL 5.7 çıktı

Percona, Oracle MySQL 5.7’nin tüm özelliklerini beraberinde getiren Percona MySQL 5.7’yi duyurdu. Perfomans, güvenlik, genişleyebilirlik, bulunurluk ve gözlemleme iyileştirmelerinin yanısıra Percona MySQL, yazma işlemleri odaklı ve daha gelişmiş sıkıştırma kullanan yeni nesil TokuDB storage engine’i de içermekte.


Drupal’de kritik güvenlik güncellemesi

Drupal 6, 7 ve 8 serilerini etkileyen ve 10 adet güvenlik açığını düzelten önemli bir güncelleme yayınlandı. Dosya yükleme erişimini baypas etme, erişim kısıtlamalarının form API’ı tarafından görülmemesi, XML-RPC üzerinden kaba kuvvet saldırıları gibi bazı saldırılara olanak veren hataların düzeltildiği güncellemenin, Drupal kullanıcıları tarafından bir an önce yapılması öneriliyor.


26-27 Mart’ta Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2016

Özgür Yazılım A.Ş.’nin de altın sponsoru olduğu, Özgür Yazılım ve Linux Günleri bu yıl 26-27 Mart’ta Santralİstanbul’da düzenleniyor. Türkiye’nin en büyük özgür yazılım etkinliğinin 15. yılında, alanında uzman onlarca konuşmacı, 3 paralel salonda düzenlenecek seminerler, atölyeler, kısa bildiriler ve çalışma toplantıları ile değerli bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?