Aylık Bülten – Ocak 2017

aylikbultenheaderBu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


CentOS 7.3 yayınlandı

centos

Red Hat Enterprise Linux 7.3’ün yayınlanmasının ardından, çok tercih edilen topluluk dağıtımı CentOS’un da 7.3 sürümü (7-3.1611) çıktı. RHEL’e yeni gelen Selinux yönetimini kolaylaştıran CIL dili, pek çok yeni donanım için sürücü desteği ve güncellenen paketler artık CentOS kullanıcılarının da hizmetinde olacak.

Detaylı Bilgi


Ruby 2.4 ve Rails 5.0.1 çıktı

rubyrails

Ruby 2.4 serisinin ilk kararlı sürümünü duyurdu. Ruby 2.4.0, hash tablosu geliştirmeleri, binding.irb ile REPL oturumu açma, stringlerde unicode büyük harf desteği ve birçok performans iyileştirmesini içeriyor. Aynı sıralarda Rails’in de 5.0.1 sürümü de çıktı.

Detaylı Bilgi
Detaylı Bilgi


Netflix cache kütüphanesi Hollow’un kodlarını açtı

netflix_hollow

Netflix, 2 yıldır kendi geliştirip kullandığı Hollow’un kodlarını açtığını duyurdu. Redis ve Memcached tarzı bellek kullanımlı cache sistemi olarak tanıtılan Hollow, bir Java kütüphanesi.

Detaylı Bilgi


WordPress 4.7 çıktı

wordpress47

İçerik yönetim sistemi WordPress, 4.7 sürümünü duyurdu. Caz sanatçısı Sarah Vaughan’ın anısına Vaughan kod adını alan 4.7 sürümünde yeni bir varsayılan tema ile beraber başlangıç özelleştirmelerini kolaylaştıran gelişmiş önizleme; yazı, yorum, kullanıcı url’lerini destekleyen REST API gibi özellikler sunuldu.

Detaylı Bilgi


Disney depoları da Github’da

disney

Disney, gelişticilerini özgür yazılım kullanmaya ve yazmaya teşvik etmek için kendi depolarını açtığını duyurdu. İmaj işleme ve 3D modelleme ile ilgili projelerin yanısıra yine kendi sektörleri için Java, Ruby ve Python ile geliştirdikleri test araçları da açtıkları Github depolarında bulunuyor.

Detaylı Bilgi


Akademik Bilişim kurs kayıtları başladı

ab2017

Bu yıl Aksaray Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Akademik Bilişim Konferansı öncesi 4-7 Şubat tarihlerinde yapılacak kurslara kayıtlar başladı. İlgilendiğiniz bir kurs varsa seçip kaydınızı yapmanız için 10 Ocak son gün. Özgür Yazılım A.Ş. ekibinden 5 kişi de 3 ayrı kursta eğitmen olarak görev alıyor.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?