Aylık Bülten – Ocak 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Facebook Parse servisini kapatıyor

Facebook, mobil uygulama geliştirme servisi Parse’ı 2017 Ocak’ında kapatacağını duyurdu. Geliştiricilerin MongoDB sunuculara geçiş yapmaları öneriliyor, bunun için bir de göç aracı yayınlanıyor. Parse API’sini çoğunun (hepsinin değil) kullanılabileceği Parse sunucu servisinin de özgür yazılım olarak yayınlanacağı ve isteyenlerin kendi sunucu altyapılarını kurabileceğini belirtiliyor. Parse kullanan uygulamaların 1 yıl içinde göç işlemlerini tamamlaması gerekiyor.


Linux 3.8 çekirdeklerde kritik güvenlik düzeltmesi

Linux çekirdeği 3.8 üzeri sürümlerinde CVE-2016-0728 olarak tanımlanan bir güvenlik açığı bulundu. Açık kullanılarak bir yerel yetki yükseltmesi gerçekleştirilebiliyor. Dağıtımlarının çekirdek (kernel) paketlerini güncelleyerek yayınlanan düzeltmelerin etkilenen sunucu sistemlerine uygulamaları öneriliyor.


WordPress 4.4.2 sürümü duyuruldu

WordPress’in iki önemli güvenlik açığını ve bir dizi hatayı düzelten 4.4.2 sürümü çıktı. 3.7 ve sonrası tüm sürümler için de aynı düzeltme minör güvenlik güncellemesi olarak yayınlandı. WordPress kullanıcılarının güncellemelerini zaman geçirmeden yapmaları gerekiyor.


Oracle da Java appletlerine veda ediyor

Oracle JDK 9 ile beraber Java applet’lerin desteğini keseceğini duyurdu. Ülkemizde hala yaygın olarak elektronik imza uygulamaları tarafından kullanılan Java applet’leri, son güncellemeleri ile beraber yaygın web tarayıcılarından Chrome ve IE 11 tarafından artık desteklenmiyor. Firefox da 2016’nın son çeyreğinde desteklemeyeceğini açıklamıştı. Applet kullanıcıların bu dönemde uygulamalarını yeni teknolojilere göç ettirmesi gerekiyor.


OpenSuSE 13.1 desteği topluluğa devredildi

SuSE’nin openSuSE 13.1 desteği 3 Şubat itibariyle sona erdi. 13.1 sürümüne Evergreen topluluğunun destek vermeyi sürdüreceği duyuruldu. SuSE geçtiğimiz aylarda geliştirme süreçlerinde önemli değişikliklere gitmiş, topluluk sürümünün yeni teknolojileri ve kurumsal sürümlerin kararlılığını birleştiren OpenSuSE Leap 42.1’i ilk melez dağıtım olarak duyurmuştu. Bu sürümle beraber, OpenSuSE artık SuSE Enteprise’ı temel almaya başlamıştı.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?