Aylık Bülten – Nisan 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Red Hat 6.9 çıktı

1

Güvenilir sunucu dağıtımı Red Hat Enterprise Linux, 6 serisinin son sürümü 6.9’u duyurdu. Yeni sürüm, eklenen donanım destekleri ile canlı sunucuların Red Hat 7’ye sorunsuz geçişlerini kolaylaştırması ve güvenli bağlantılar için TLS 1.2 güncellemeleri ile öne çıkmakta. Red Hat’in ardından yaygın kullanılan CentOS, Oracle Enterprise Linux gibi forkların da 6.9 sürümleri kullanıma hazır durumda. Red Hat’in yaşam döngüsüne göre önümüzdeki ay Red Hat 6 Canlı Faz 3’e giriyor yani 6 serisinde bu noktadan sonra native donanım desteği güncellemeleri bulunmayacak.

Detaylı Bilgi


GitLab, Gitter’ı aldı

1

Açık kod depoları için en büyük SaaS çözümü olmayı hedefleyen GitLab, Github kullanıcıları arasında oldukça popüler olan anlık mesajlaşma ve chat servisi olan Gitter’ı da aldı. GitLab’ın öncelikli hedefleri arasında Gitter’ın kodlarının açılması ve Gitter’a GitLab hesabıyla giriş yapılabilmesi bulunuyor.

Detaylı Bilgi


GitLab 9 yeniliklerle geldi

1

GitLab 8’in çıkmasının bir buçuk yıl (ve 16 minör sürüm) ardından Gitlab 9 duyuruldu. Kullanım ve arayüzde yapılan iyileştirmelerin yanısıra api işlemleri için API v4, yeni bileşen Gitaly ile disk yoran git işlemlerinin hızlandırılması ve başka performans iyileştirmeleri, alt gruplar yaratma desteği gibi çok sayıda yenilik GitLab 9 ile beraber geliyor.

Detaylı Bilgi


Ubuntu Gnome’a dönüyor

1

Ubuntu projesi kurucusu ve Canonical CEO’su Mark Shuttleworth, yeni dönem hedeflerinden bahsettiği blog yazısında Unity masaüstü ortamının artık geliştirilmeyeceğini ve 18.04 sürümü ile beraber varsayılan olarak Gnome masaüstü ortamının geleceğini belirtti. Unity, birçok Linux masaüstü kullanıcısı tarafından başarısız bulunmuş, hatta bir ara kişisel gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle tepki çekmişti. Shuttleworth ayrıca Ubuntu’nun önümüzdeki dönemde akıllı telefon geliştirmelerinden de çekileceğini, IoT ve buluta yoğunlaşacağını yazdı.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2017 tamamlandı

1

Bu yıl da altın sponsoru olduğumuz Özgür Yazılım ve Linux Günleri 8-9 Nisan tarihlerinde Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Ekibimizden Doruk Fişek’in “Linux Sistem Yöneticisi Olmak” başlıklı sunumuyla katkı sunduğu etkinlikte standımızla da özgür yazılım severlerle buluştuk.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?