Aylık Bülten – Nisan 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2016 yapıldı

dfiseksunum

Bu yıl 15.si düzenlenen Özgür Yazılım ve Linux Günleri, 26-27 Mart tarihlerinde Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul Kampüsü’ndeydi. Çok sayıda sunum, kısa bildiri ve tanışma toplantılarının yapıldığı alanda Özgür Yazılım AŞ olarak stand açtık. Altın sponsoru olduğumuz etkinliğe ekibimizden Doruk Fişek “Büyük Veri ve NoSQL Uygulamaları”, Hakan Uygun da “JBoss Wildfly Java EE Uygulama Sunucusu” sunumlarıyla katkı sağladı.

Detaylı Bilgi


Linux 4.5 çıktı

linux45

Son kararlı Linux çekirdeği 4.5, geçtiğimiz günlerde Linus Torvalds tarafından duyuruldu. Çok sayıda yeni donanım desteğini beraberinde getiren çekirdek sürümünde ayrıca dosya sistemi geliştirmeleri ve güvenlik güncellemeleri de bulunuyor.

Detaylı Bilgi


ABD’de kamu kurumlarına özgür yazılım zorunluluğu

opensoure

ABD’de tüm kamu kurumlarının ürettiği yazılımları, diğer kurumlar ve genel kullanıcıların kullanımı ve geliştirmesi için özgür yazılım olarak yayınlanması gerektiğini içeren bir yasa tasarısı hazırlandı.

Detaylı Bilgi


Microsoft SQL Server 2017’de Linux’ta koşacak

sqlserver

Microsoft, MS SQL Server ürününün Linux platformunda artık çalışabildiğini ve kapalı bir önizleme sürümünün hazır olduğunu duyurdu. 2017 yılı içinde tamamen çalışır hale getireceğini ve tüm müşterilerinin kullanımına açacağını da belirtti.

Detaylı Bilgi


Microsoft, Bash kabuğunu Windows 10’a getiriyor

bashwindows

Microsoft, GNU/Linux işletim sisteminin önemli parçalarından, bash kabuğunu (shell) artık Windows 10’da çalıştırabileceğini açıkladı. Sadece bash kabuğu değil, grep, cp, find gibi birçok komut satırı aracı da Windows’ta kullanılabilir hale geliyor.

Detaylı Bilgi


Web Sitemiz Yenilendi

oyas

Özgür Yazılım A.Ş.’nin web sitesi yenilendi. Görsel bir değişikliğin yanı sıra ürünlerimizde, eğitim programlarımızda ve hizmet modellerimizde de yenilikler oldu. Web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?