Aylık Bülten – Mayıs 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WordPress’te 0-day açıklığı

WP 0 day

WordPress’te güncel sürümler dahil her sürümü etkileyen bir güvenlik açığı 0-day olarak kamuoyuna duyuruldu. WordPress’in parola sıfırlama epostaları için kullandığı koddaki bir değişkenin değiştirilebilir olmasından kaynaklanan ve gelen parola sıfırlama epostasındaki adresin sunucudan farklı bir adres olarak gösterilebilmesine olanak sağlayan güvenlik açığını duyuran ExploitBox, Temmuz 2016’dan beri birkaç kez durumu WordPress’e raporladıklarını ancak hala bir güncelleme gelmediği için bunu kamuoyu ile paylaştıklarını açıkladı.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL 10’da yenilikler

PG10

PostgreSQL’in çıkışı beklenen yeni majör sürümü 10 ile beraber birçok yenilik geliyor. Tablo inheritance yerine partition’lamanın mümkün olması, fiziksel replikasyona alternatif olabilecek esnek mantıksal replikasyon, paralel sorgu yeteneğinin iyileştirilmesi, executor’ın hızlandırılması ve hash indexlerinin WAL yazmaya başlaması gibi özellikler beklentileri arttırıyor.

Detaylı Bilgi


Linux çekirdeği 4.11 sürümü yayınlandı

Linux 4.11

Çekirdeğin 4.11 sürümü 30 Nisan’da ilan edildi. Çoğunluğu donanım sürücüleri güncellemelerinden oluşan geliştirmelerle beraber 4.12 geliştirmeleri de başlamış oldu.

Detaylı Bilgi


Keycloak 3.1 çıktı

Keycloak

Red Hat’in merkezi kimlik doğrulama sunucusu Keycloak’un 3.1 sürümü ilan edildi. Yeni sürümde kullanıcı doğrulamada X509 sertifika desteği, WildFly 11/EAP 7.1 ile gelen Elytron güvenlik sistemine bağlantı sürücüleri ve Openshift için kimlik sağlayıcısı gibi özellikler öne çıkıyor.

Detaylı Bilgi


Webend İstanbul’daydık

Webend

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen web teknolojileri etkinliği Webend’de ekibimizden Hakan Uygun konuşmacıydı. Kendi geliştirdiğimiz ticari otomasyon Tekir’in öyküsünü anlattığı “Tekir sadece bir kedi değildir!” sunumu büyük ilgi gördü.


Trakya Üniversitesi Bilişim Şenliği’ndeydik

Trakya

Ekibimizden Doruk Fişek “Linux Nedir? Yenir Mi?” sunumu ile Trakya Üniversitesi Bilişim Şenliği’nde öğrencilerle buluştu. Ofistekilerin payına ise Edirne’nin meşhur badem ezmesi düştü :).

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?