Aylık Bülten – Mayıs 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Goga’ya Anında Mesajlaşma Altyapısı Geliyor

instant messaging

Yazılım yaşam döngüsü (SDLC) ürünümüz Goga’nın yeni sürümü için mesajlaşma altyapısı entegrasyon çalışmaları başladı. Slack benzeri bir altyapıyı kendi iç ağınızda, ilk başta Gitlab, daha sonra diğer Goga servisleri ile beraber kullanılması hedefleniyor.


Red Hat’ten Geliştiricilere Ücretsiz Abonelik

Red Hat

Red Hat, Geliştirici Programı kapsamında kurumsal kullanımı yoğun olan ürünlerini ücretsiz kayıt ve indirme olanağı başlattığını duyurdu. RHEL, JBoss, RHEL Developer Suite ve RHEL Docker container’larından bu kapsamda yararlanılabilecek.

Detaylı Bilgi


Solr 6 Duyuruldu

Solr 6

En popüler arama motoru yazılımlarından Solr’ın 6.0 sürümü çıktı. Yeni sürümde gelen çok sayıda dikkat çekici özelliklerden başlıcaları SQL arayüzü, SolrCloud ile paralel sql sorguları çalıştırabilme ve Streaming API’ına eklenen yeni yetenekler.

Detaylı Bilgi


Jenkins 2.0 Çıktı

Jenkins 2

Otomasyon sistemi Jenkins nihayet majör sürüm geçişini yaptı. Geçtiğimiz günlerde duyurulan Jenkins 2.0 ile Continuous Integration (CI)’ın yanısıra Continuous Delivery (CD) alanına da giriliyor, kullanıcıların dağıtım hattını modellemelerine ve görselleştirmelerine olanak sağlanıyor. Eski sürümlere tam uyumluluğu ile Jenkins 2.0’a geçiş de oldukça rahat olabiliyor.

Detaylı Bilgi


NodeJS 6 Yayınlandı

Node JS 6

NodeJS 4’ün ardından yeni LTS (uzun ömürlü desteklenen) sürüme dönüşecek olan NodeJS 6 yayınlandı. NodeJS 6, ES 6 için %93 uyumluluk sunarken; modül yüklemesi NodeJS 4’e göre 4 kat hızlandırdı. Buffer ve dosya sistemi API’lerinde kullanışlılık artarken, test ve belgelemede de iyileştirmeler gerçekleştirildi. NodeJS 6, Nisan 2018’e kadar desteklenmeye devam edecek.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?