Aylık Bülten – Kasım 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Tomcat 7 Windows sürümlerinde güvenlik açığı

Tomcat 7 Windows

Popüler uygulama sunucusu Apache Tomcat’te Mart ayında ilk olarak tespit edilip düzeltilen bir açıklık, Windows üzerindeki Tomcat’lerin 7.0.[0-79] arası sürümlerinde yeniden çıktı. Dosya yüklemeye ayarlardan izin verilerek HTTP PUT’un açıldığı Tomcat 7’lerde, Tomcat’e yüklenen JSP dosyaları uzaktan çalıştırılabiliyor. Sorun Windows dışındaki işletim sistemlerinde çalışan Tomcat’lerde gözlenmiyor.

Detaylı Bilgi


OpenSSH 7.6 çıktı

OpenSSH 7.6

Sunucu sistemlerine uzaktan erişim için en temel protokol olan SSH istemci ve sunucusunu sağlayan OpenSSH’ın 7.6 sürümü duyuruldu. Hata düzeltme sürümü olarak ilan edilen bu sürümde istemci tarafında RemoteCommand parametresine ayar dosyası verebilme, ters dynamic forwarding gibi destekler; sunucu tarafında ise ayar dosyasında Match bölümünde LogLevel tanımlayabilme, ExposeAuthInfo ile kullanılan doğrulama metodlarını yazdırabilme gibi yeni özellikler geliyor.

Detaylı Bilgi


WildFly 11 ve Keycloak 3.3.0 çıktı

Wildfly

Uygulama sunucusu WildFly, kararlı 11 sürümünü duyurdu. Yeni Elytron adlı gelişmiş bir güvenlik sistemi bu sürümün en önemli değişikliği. JNDI ve EJB başlatmasındaki geliştirmeler, TLS işinin JVM’in üzerinden alınıp bir OpenSSL kütüphanesine aktarılabilmesi ve HTTP/2 desteği, süreci açma/kapatmada, web-console’da ve ayarlarda yapılan iyileştirmeler de diğer öne çıkanlardan. Merkezi kimlik doğrulama sunucusu Keycloak da yeni çıkan sürümü 3.3.0 ile WildFly 11’i destekliyor.

Detaylı Bilgi


KAK 2017’deydik

KAK

25 – 26 Ekim tarihlerinde Ankara Congresium’da gerçekleşen Kamu Açık Kaynak Konferansı’na (KAK) ekibimizden Doruk Fişek de katkı sağlayarak “WordPress Sunucu Güvenliği” seminerini verdi, ayrıca “Açık Kaynak İş Modeli” ve “PostgreSQL” panellerine de konuşmacı olarak katıldı. Firma olarak da etkinlik boyunca standımız yer aldı.


IT Strateji Günü

IT Strateji Günü

16 Kasım Perşembe günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşecek olan IT Strateji Günü’ne ekibimizden Hakan Uygun da “Geleceğe Yön Veren Özgür Yazılım Teknolojileri” başlıklı bir konuşma yapacak.

Detaylı Bilgi


Özgür Web Teknolojileri Günleri yaklaşıyor

OWTG 2017

Linux Kullanıcıları Derneği tarafından 11-12 Kasım tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenecek olan Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017’nin altın sponsoru olduk. Etkinlikte Java Web Dünyasındaki Gelişmeler, Zabbix ile Web Senaryoları, Graylog ile Web Uygulamalarının İzlenmesi ve Gogs Git Servisi kısa bildirilerimiz olacak.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?