Aylık Bülten – Haziran 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


RHEL 6.8 duyuruldu

Red Hat Enterprise Linux, 6.8 sürümünü 10 Mayıs tarihinde duyurdu. Bu sürüm, 6 serisinin son sürümü olacak, yeni bir minör sürüm çıkmayacak. RHEL 6.8’in ilanının ardından 20 Mayıs’ta Oracle Linux, 25 Mayıs’ta ise topluluk dağıtımı CentOS, 6.8 sürümlerini duyurdu.


Graylog 2.0 çıktı

Başarılı merkezi log sunucusu Graylog, 2.0 sürümünü çıkardı. Yeni sürümle beraber gelen çok sayıda yeniliğin yanısıra artık Elasticsearch 2.x sürümlerini destekleyen Graylog, ilk kez bu sürümle beraber Enterprise bir sürüm de çıkarıyor. Enterprise sürümde şu an log arşivleme ve import etme ihtiyacı için bir eklenti bulunduğu ifade ediliyor.


Ansible 2.1 çıktı

Çok tercih edilen devops aracı Ansible, geçtiğimiz günlerde çıkan 2.1 sürümü ile desteklediği platformları arttırdı. Docker için yeni modüller sunan Ansible 2.1’de, çekirdek modüllerine de çok sayıda network cihazını destekleyen geliştirmeler yapıldı. Ansible ayrıca Windows ve Azure platformları desteğini de yeni modüllerle genişletti.


Linux 4.6 çıktı

Son kararlı Linux çekirdeği 4.6 çıktı. 15 Mayıs’ta Linus Torvalds tarafından duyurulan sürümün, son zamanların en çok sayıda geliştirmeyi içeren sürüm olduğu da vurgulandı.


Tolga Canatan dünya evine girdi :)

Özgür Yazılım A.Ş. ekibimizden Tolga, Ankara’da yapılan bir törenle eşi Öznur’la evlendi. İkisini tebrik ediyor, yüzlerinin hep gülmesini diliyoruz.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?