Aylık Bülten – Eylül 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Oracle Java EE’yi topluluğa devrediyor

Come in We're Open Source

Oracle, Sun Microsystems’i bünyesine kattığından beri önderlik yaptığı Java Enterprise Edition projesini devretmek istediğini açıkladı. Geçtiğimiz yıllardan beri Java topluluğunun “Java EE gelişimini yavaşlatıyor” tepkilerine maruz kalan Oracle tarafından yapılan açıklamada projenin gidişatı için özgür vakıflara devretmenin daha doğru bir tercih olacağı belirtildi. Resmi olmasa da adaylar arasında Apache ve Eclipse vakıflarının isimleri geçiyor.

Detaylı Bilgi


Gnome 20 yaşında

Gnome 20 Yaşında

Sevilen masaüstü ortamı Gnome, 6 bini aşkın katkıcı ve 8 milyon satır kodu ile 20. yaşını kutluyor. 1999’daki ilk kararlı sürümden bu yana 33 kararlı sürüm çıkaran Gnome’un Manchester kod adlı yeni sürümü 3.26’nın ise bu ay içinde çıkması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


CC atıfları artık daha kolay

Creative Commons

Mozilla, Creative Commons (CC) lisanslı ürünlere atıf yapmayı kolaylaştıran Open Attribute isimli eklentiyi duyurdu. Firefox, Chrome ve Opera gibi tarayıcılar ile WordPress ve Drupal gibi içerik yönetim sistemlerine eklenebilen Open Attribute ile CC lisanslı görsel, yazı, video ve benzeri lisans bilgileri kolaylıkla kopyalanıp istenen yerde atıf yaparken kullanılabiliyor.

Detaylı Bilgi


San Francisco özgür oylama sistemini tartışıyor

San Francisco

San Francisco şehri meclisi, oylama sisteminin özgür yazılımlara geçirilmesi için harekete geçti. Meclis bu kararla oylama sistemini şeffaflaştırırken aynı zamanda teknoloji harcamalarını azaltmayı da hedeflediğini dile getirdi. Oylama sistemine dair öneriler için de Github’da bir proje açıldı.

Detaylı Bilgi


Ruby Türkiye buluşması yapıldı

Ruby Türkiye

Beklenen Ruby Türkiye buluşması 23 Ağustos’ta İstanbul Beşiktaş’ta yapıldı. Ruby sevenleri ve Ruby kullanarak geliştirme yapanların bir araya geldiği buluşmada Ruby on Rails, Sinatra, web programlama dilleri ve kitaplıkları üzerine sohbet edildi. Yazılım dünyasındaki yenilikler ve Ruby’nin gelişiminin tartışıldığı buluşmaya ekibimizin Ruby’cileri de katıldı.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?