Aylık Bülten – Eylül 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Linux 25 yaşında!

linux25

Linus Torvalds’ın 25 Ağustos 1991’de eposta listelerine attığı ve Linux’un doğumu olarak görülen mesajın üzerinden tam 25 yıl geçmiş. Twitter’da #linux25 etiketiyle yapılan paylaşımlara biz de katılarak Linux’un doğum gününü kutladık.


Debian da 23 yaşında

debian

Doğumgünleri ayı Ağustos’ta sevilen işletim sistemi Debian GNU/Linux da 23. doğum gününü kutladı. En eski GNU/Linux temelli işletim sistemlerinden olan Debian, şirket bağımsız toplumsal geliştirme nedeniyle en yaygın kullanılan dağıtımlar arasında yer alıyor:


WordPress 4.6 çıktı

wp46

İçerik yönetim sistemi WordPress, 4.6 sürümünü duyurdu. Caz sanatçısı Pepper Adams’ın anısına Pepper kod adını alan 4.6 sürümünde sayfa değiştirmeden güncelleme özelliği, yerleşik font desteği ve metin düzenleyicisi geliştirmeleri yer alıyor.


Gitlab’da önemli yenilikler

gitlab

Gitlab şu ana kadarki tarihinde en çok geliştirmenin yapıldığı 8.11 sürümünü duyurdu. Yeni sürümle beraber merge çakışmaları Gitlab arayüzünden çözülebilir hale gelirken, Gitlab’ın daha önce müjdesini verdiği online IDE Koding entegrasyonunun da bu sürümde geldiği duyuruldu. 8.11 sürümü, yeni iş yönetim paneli ile ilgili de pek çok geliştirmeyi içeriyor.


Şirket yarıyıl toplantımızı yaptık

sirketyariyil

Özgür Yazılım A.Ş. ekibi olarak her yarıyılda yaptığımız şirket toplantımızı bu kez Ankara’da yaptık. Geçtiğimiz dönemi ve bu dönem hedeflerimizi konuştuğumuz toplantı öncesi bir günlüğüne ofislerimizi birleştirerek yan yana çalışma olanağı da bulduk.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?