Aylık Bülten – Ekim 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


PostgreSQL 10 çıktı

Postgresql 10

PostgreSQL’in heyecanla beklenen yeni majör sürümü yayınlandı. PostgreSQL 10 ile beraber birçok yenilik arasında fiziksel replikasyona alternatif olabilecek ve majör güncellemelerde dahi kesintisiz geçiş vaadeden esnek mantıksal replikasyon, tablo inheritance yerine partition’lamanın mümkün olması, paralel sorgu yeteneğinin iyileştirilmesi, senkronize replikasyonlar için “quorum commit” özelliği ile belirli sayıda veritabanına verinin yazıldığının garanti edilmesi gibi özellikler var.

Detaylı Bilgi


Linux çekirdeği uzun dönem desteği 6 yıl oluyor

Long Time Support

Uzun dönem desteklenen (LTS) Linux çekirdekleri artık 6 yıl desteklenecek. Bu şekilde ilan edilen ilk LTS çekirdek sürümü 4.4, 2022 yılına kadar hata düzeltmeleri almaya devam edecek.

Detaylı Bilgi

Bu arada bazı LTS çekirdek sürümlerini etkileyen ve yerel yetki yükseltme saldırısına olanak veren önemli bir güvenlik açıklığı için güncelleme yayınlandı. Dağıtımlarınızın sağladığı en son çekirdek sürümlerine güncelleme yapmanız önemle önerilmekte.

Detaylı Bilgi


JavaEE artık EE4J

EE4J

Oracle’ın JavaEE’yi Eclipse vakfına devretmesiyle beraber yeni projesi de açıldı. Eclipse Enterprise for Java (EE4J) olarak adlandırılan projede ilk hedefler JavaEE 8 teknolojilerini EE4J kapsamında uyumlulaştırma çalışmaları olarak belirlendi.

Detaylı Bilgi


Liberty ve J9 da artık özgür

Liberty ve J9

IBM kendi JVM implementasyonu olan J9’un kodlarını açarak Eclipse vakfına devretti. Proje OpenJ9 adını aldı.

Detaylı Bilgi

Bir haber de IBM’in Java EE uygulama sunucusu Liberty için geldi. Liberty de artık OpenLiberty adıyla özgür bir proje.

Detaylı Bilgi


Zabbix Türkçe çevirileri tamamlandı

Zabbix Türkçe

Stajyerlerimizden Anıl Özbek’in Zabbix’in Türkçe dil desteğine yaptığı katkılar sonucu Zabbix’in geçtiğimiz günlerde çıkan yeni sürümleri 3.4.2, 3.2.8 ve 3.0.11 Türkçe içeriği tamamlanmış olarak yayınlandı. Teşekkürler Anıl!

Detaylı Bilgi


Ansible Tower’ın kodları açıldı

AWX

Red Hat, sistem yönetimi otomasyonunda çok tercih edilen Ansible’a arayüz görselleştirmeleri, iş zamanlama, merkezileştirme ve benzeri özellikleri sağlayan Ansible Tower’ın kodlarını açtı. Ansible Tower’ın kodları artık projenin orijinal ismi olan AWX adı altında Github’dan görülebilir, kullanıllabilir ve katkı sağlanabilir durumda.

Detaylı Bilgi


SUSE Studio Express çıktı

San Francisco

SUSE’nin “kendi imajını kendin yap” aracı SUSE Studio, artık paket yapma servisi Open Build Service (OBS) ile entegre çalışıyor. SUSE Studio Express adını alan bütünleşme ile artık ekip olarak bir SUSE imajı oluşturmak ve yayınlamak mümkün.

Detaylı Bilgi


Solr 7 duyuruldu

Solr

Apache’nin arama platformu Solr, yeni majör sürümü 7’yi duyurdu. Solr 7’de gelen yenilikler arasında öne çıkanlar “Pull replica” tipi replikasyon olanağı, Solr kümesi için otomatik ölçekleme framework’ü, varsayılan cevap yapısının JSON’a dönüştürülmesi ve yeni ikinci nesil API’ı oldu. Yeni sürüm Java 9 da destekliyor.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?