Aylık Bülten – Ekim 2016

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MySQL’de önemli açıklık kapatıldı

1

MySQL 5.7, 5.6 ve 5.5 sürümlerinin hepsinde varsayılan ayarlarda etkili olan bir uzaktan kod çalıştırma / yetki alma açıklığı tespit edildi. Açıklık, Percona gibi MySQL klonlarını da etkiledi. Sorunu düzelten paketler, MySQL ve klonları tarafından hızla yayınlandı. Henüz güncellemediyseniz bir an önce güncellemenizi öneriyoruz.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL 9.6 çıktı

3

Gelişmiş veritabanı sunucusu PostgreSQL, 9.6 sürümünü duyurdu. Yeni sürüm; paralel sorgu özelliği, senkronize replikasyonda ve arama biçimlerinde geliştirmeler ile öne çıkıyor. 9.6 sürümünde performans ve kullanım konularında da yenilikler geliyor.


NetBeans’i Apache Oracle’dan devralıyor

2

Oracle’ın JavaOne konferansında, çok kullanılan IDE NetBeans’i Apache’ye devretmeyi önermesinin ardından proje Apache NetBeans adıyla Apache kuluçka projelerine dahil oldu. 300’den fazla Mercurial deposu Git’e geçirilen NetBeans’de lisanslar da dönüştürülmeye başlandı. Apache’ye geçmeden önce son sürüm ise 8.2 olarak duyuruldu.


Türkiye için zaman değişiklikleri

4

Kış-yaz saati değişikliğinin kaldırılması ve Türkiye’nin zaman diliminin GMT +3’e sabitlenmesi ile beraber 30 Ekim’de başlayacak olan yeni durum sunucu ve kişisel bilgisayarları da etkiliyor. Türkiye’nin bu zaman değişikliklerini de içeren tzdata’nın 2016g sürümü yayınlandı. Sunucularınızda tzdata güncellemelerini 30 Ekim’den önce yapmayı unutmayın.


Özgür Web Teknolojileri Günleri yaklaşıyor

5

Her yıl olduğu gibi altın sponsoru olduğumuz, Linux Kullanıcıları Derneği‘nin düzenlediği Özgür Web Teknolojileri Günleri 2016, 22-23 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde yapılacak. Web teknolojilerinin ve Türkiye’deki uygulamalarının paylaşılacağı etkinlikte seminerler, sunumlar, bildiriler ve çalışma gruplarına yer verilecek.

Detaylı Bilgi

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?