Aylık Bülten – Temmuz 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Kubernetes 6 yaşında!

Çok kısa bir süre içerisinde dünya çapında bankalar, havayolları, oteller, hatta devlet kurumları tarafından konteyner yönetimi için kullanılmaya başlayan Kubernetes, geçtiğimiz ay 6. yaşını kutladı. Red Hat, bu yıl dönümünü kutlamak için, şirket günlüğünde (blog) projede görev alan 7 kişinin ağzından kendi ürünleri OpenShift 3’te altyapıyı değiştirerek Kubernetes’e geçiş kararlarını ve geçen süre zarfındaki yaşananları anlatıyor.

Detaylı Bilgi


Wildfly 20 çıktı

JBoss ile tamamen uyumlu olmanın yanı sıra daha yeni özellikleri de içeren Java uygulama sunucusu Wildfly’ın yeni sürümü duyuruldu. Yeni sürümle beraber IP temelli doğrulama, regex ile güvenli rolleri eşleştirebilmek, RESTEasy’nin MicroProfile’a entegre edilmesi gibi yeni özelliklerin yanı sıra hata düzeltmeleri geliyor.

Detaylı Bilgi


Let’s Encrypt’in 2019 yılı raporu yayınlandı

Yayınlanan rapora göre SSL üzerinden şifrelenen web sitesi trafiği son 4 yılda %39’dan %80’lere ulaştı. Bu geçişte en büyük pay sahiplerinden biri de, herhangi bir ücret almadan, SSL sertifikalarının otomatik yenilenebilmesine olanak sağlayan Let’s Encrypt sertifika otoritesi. Proje bu yılın ilk aylarında 1 milyarıncı sertifikasını imzalamıştı. İmzalanan tüm sertifikalarını da halka açık yayınlayan LE, sertifika otoritelerine şeffaflıkta da öncülük ediyor.

Detaylı Bilgi


SpaceX’in uzay gemisi Linux ile uçuyor

İlk kez insan taşıyan bir roket özel bir şirket tarafından yapıldı ve uzaya gönderildi. Roketin içinde kırpılarak optimize edilmiş bir Linux sistemi çalışıyor. Roketi işleten uygulama C/C++ ile yazılırken, yönetim arayüzleri de Chromium ve Javascript ile yazıldı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?