Aylık Bülten – Temmuz 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Wildfly 17 yayınlandı

Yaklaşık 9 aylık bir süreç döngüsü olan Wildfly Java Uygulama Sunucusu’nun yeni sürümü yayınlandı. Kümeleme ve mesajlaşma altyapısına yapılan iyileştirmeler göze çarpan yeni Wildfly’da, Kubernetes ve OpenShift’te çalışmasıyla ilgili ciddi yol alındı. JDK 12 ile sorunsuz çalışan Wildfly 17’nin JDK 13 testleri de düzenli yapılıyor ve bir sorunla karşılaşılmadı.

Detaylı Bilgi


Azure’de kullanılan Linux sunucu sayısı Windows’tan daha fazla

2016’da Microsoft’un Azure bulut servisinin CTO’su, Linux sunucuların Azure’deki oranını %25 olarak açıklamıştı. 2017’de Microsoft bu rakamı %40 olarak duyurmuştu. Geçtiğimiz ay Microsoft’un kapalı bir Linux güvenlik duyuru listesine alınmasını isteyen Microsoft’un Linux çekirdek geliştiricisi, Azure’deki sunucuların %50’den fazlasının Linux olduğunu belirtti. Sadece Azure müşterilerinin değil, Azure’un kendi altyapısının da giderek Linux’a geçiş yaptığının altı çiziliyor.

Detaylı Bilgi


Kubernetes 1.15 duyuruldu

Yılın ikinci yeni Kubernetes sürümünde 25’in üzerinde iyileştirme içeriyor. Çekirdek Kubernetes API’leri üzerine daha genişleyebilmek yeni sürümün odaklarından biri. Aynı zamanda güncelleme süreçlerinin kararlılığı üzerine de çalışmalar yapıldı.

Detaylı Bilgi


Ubuntu 19.10’da 32-bit desteğini kaldırmaktan vazgeçti

Ubuntu önce yeni dağıtım sürümlerinde 32-bit desteğini kaldıracağını açıklayıp, gelen tepkiler üzerine bir hafta içinde tekrar açıklama yaparak bu kararından vazgeçtiğini açıkladı. Linux’ta 32-bit kitaplıkları firmaların kapalı kodlu eski uygulamalarını ya da Windows uygulamalarını çalıştırmak için kullanılıyor. Dağıtımlarla beraber gelen uygulamaların hepsinin tamamen 64-bit desteği bulunuyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?