Aylık Bülten – Temmuz 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WildFly 13 Yayınlandı

1

WildFly “yılda 4 sürüm” politikasına geçtikten sonra ikinci sürümü olan WildFly 13’ü geçen ay ilan etti. WildFly’ı parça parça EE8’e tam uyumlandırmak amacını taşıyan sürüm politikası meyvelerini verdi. WildFly 13, varsayılan olarak EE7 olarak çalışıyor, ancak yeni özellikleri görmek için EE8 “önizleme” modunda da ayağa kaldırılabiliyor.

Detaylı Bilgi


Keycloak 4.0 Çıktı

1

Merkezi kimlik ve erişim sunucusu Keycloak, kararlı 4.0 sürümünü duyurdu. Yeni sürümle beraber OAuth 2 scope parametrelerine daha uyumlu olan Client Scopes, eski Client Templates’in yerini alıyor. Yetkilendirme servislerinden UMA 2.0 desteği, istemcilerin ek tanımlar belirtebilmeleri, kaynaklara nitelikler tanımlanabilmesi, Instagram kimlik sağlayıcısı desteği, canlıda tema yükleyebilme, Spring Boot 2, Fuse 7 adaptörleri yeni sürümün getirdiklerinden.

Detaylı Bilgi


Eclipse 4.8 Photon çıktı

1

Çok tercih edilen entegre geliştirme ortamı Eclipse IDE’nin yıllık sürümü 4.8 çıktı. Eclipse Photon adıyla yayınlanan sürümde, diyalog ekranları ve araç çubuklarında yenilikler, editörde iyileştirmeler, Java geliştiricileri için Java 9 ve 10 ve JUnit 5.1 desteği geliyor.

Detaylı Bilgi


Firefox 60.1 sürümü ile güvenlik güncellemeleri

1

Firefox ESR’da bir dizi kritik güvenlik açığı düzeltildi. Dinamik canvas içeriğinin hesaplanması sırasında bellek taşmasına sebep olma, focus fonksiyonundaki bir hatadan kaynaklı boşaltılmış bellek alanını serbestçe kullanıp kötü kod çalıştırabilme, SwizzleData kodundaki bir hata nedeniyle oluşan integer taşması gibi kritik seviyedeki hataların yanısıra çok sayıda önemli ve orta seviyede açık da yeni sürümde (60.1) düzeltildi.

Detaylı Bilgi


RHEL 6.10 duyuruldu

1

Red Hat Enterprise Linux 6 serisinin son minör sürümü 6.10 duyuruldu. RHEL yaşam döngüsünde bakım fazı 1’den 2’ye geçiş sürümü olduğu belirtilen sürümde, ayrıca RHEL 7’ye göç işlemleri için hazırlıkları kolaylaştıran “Pre-upgrade Assistant” da geliyor. Red Hat’in ilanının ardından Centos, Oracle Enterprise Linux gibi RHEL forkları da 6.10 sürümlerini hazır hale getirdiklerini duyurdular.

Detaylı Bilgi


GitHub Depomuzda Bu Ay

1

Bu ay; WordPress’in oEmbed yeteneklerinin yorumlarda da kullanılmasına olanak tanıyan Goembedded eklentimiz Github deposuna yansılanmaya başladı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?