Aylık Bülten – Şubat 2021

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MySQL 5.6’nın desteği sona erdi

MySQL yayınladığı sürümlerine 8 yıl boyunca güvenlik güncellemesi desteği sunuyor. Şubat 2013’te yayınlanan MySQL 5.6 geçtiğimiz ay ömrünü doldurdu. Artık MySQL 5.6’da farkedilen güvenlik açıkları düzeltilmeyecek. Canlı sistemlerinde hala MySQL’in 5.6 sürümünü kullanan kurumların zaman kaybetmeden MySQL 5.7 ya da MySQL 8.0’a geçiş yapmaları gerekiyor.

Detaylı Bilgi


Bacula artık OpenShift’i yedekleyebiliyor

En yaygın kullanılan açık kaynak kodlu yedekleme yazılımlarından Bacula, Docker ve Kubernetes desteğinin ardından Enterprise sürümüne OpenShift yedekleme ve yedekten geri dönüş özelliğini de ekledi. ‘Container Storage’dan snapshot da alabilen Bacula, OpenShift desteği sunan ilk yedekleme yazılımı oldu.

Detaylı Bilgi


OpenShift 4.7 çıktı

Kubernetes 1.20 temeli üzerine inşa edilen yeni OpenShift sürümü yayınlandı. Yeni eklenen “Assisted Installer” ile fiziksel sunuculara (bare metal) OpenShift kurulumu kolaylaşıyor. OpenShift Console’a çoklu dil desteği, Open Virtual Network kullanıldığında IPSec ile tüm OpenShift trafiğinin şifrelenebilmesi ve daha birçok yeni özellik ile iyileştirme içeriyor.

Detaylı Bilgi


Sudo’da 10 yıllık güvenlik açığı bulundu

Linux, AIX, Solaris ve MacOS sistemlerde kullanıcılara yetki kısıtlaması için yaygın biçimde kullanılan sudo’da sisteme giriş yapmış herhangi bir kullanıcının root yetkileri ile çalışabilmesine olanak tanıyan bir güvenlik açığı keşfedildi. 2011’den beri yazılımda var olduğu belirlenen açığın giderilmesi için Linux dağıtımları hızla güncellemeler yayınladı.

Detaylı Bilgi


Red Hat RHEL için ücretsiz kullanım seçeneklerini arttırıyor

Red Hat, CentOS 8’in sürüm politikasında yaptığı değişikliğin sonrasında aldığı tepkilerin ardından Red Hat Enterprise Linux (RHEL) ürünü için ücretsiz kullanım seçenekleri duyurmaya başladı. Önce kurumların 16 canlı (production) sunucuya kadar ücretsiz kullanabileceğini duyuran Red Hat, ardından özgür yazılım projelerinin de RHEL’i ücretsiz kullanabileceğini açıkladı.

Detaylı Bilgi


footerhr