Aylık Bülten – Şubat 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WireGuard VPN Linux çekirdeğine giriyor

WireGuard, OpenVPN ve IPSec’ten daha basit ve temiz bir VPN altyapısı sunma iddiasında. Layer 3’te çalışan WireGuard’ın çekirdek modülü parçası önümüzdeki aylarda yayınlanacak Linux’un 5.6 sürümüne ekleniyor. Bir Linux projesi olarak başlayan WireGuard’ın bugün Windows, MacOS, BSD, iOS, and Android sürümleri de bulunuyor.

Detaylı Bilgi


Microsoft Teams’in Linux sürümü duyuruldu

Microsoft koşar adım açık kaynak kodlu yazılımlara ilerlemeye devam ediyor. Rocket.chat, Slack, Hangouts gibi araçlarla yarışan Office 365’in sohbet çözümü Teams’in tüm temel özelliklerinin Linux’ta tam olarak destekleneceği açıklandı. Daha önce Teams’in Skype Business’ın yerine geçeceği açıklanmıştı.

Detaylı Bilgi


Intel işlemcilerinde yeni güvenlik açıkları bulundu

Intel, işlemcilerinde biri düşük, biri orta düzeyde iki ayrı güvenlik açığının keşfedildiğini duyurdu. Her iki güvenlik açığı da donanım üreticisinin firmware güncellemesi ile giderilebildiğinden, Linux dağıtım üreticileri güvenlik güncellemeleri yayınlayabilmek için Intel’in çözüm üretmesini bekliyorlar.

Detaylı Bilgi


WordPress 5.3.1 serisi güvenlik güncellemelerini yayınladı

4 ayrı güvenlik açığının giderildiği WordPress’in 5.3.1 serisi güvenlik güncellemeleri yayınlandı. WordPress her zaman olduğu gibi eski sürümlere de destek vererek güvenlik güncellemesini 15 ayrı majör sürüm için de hazırladı.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım Kış Kampı 2020’de görev aldık

Türkiye’nin en geniş katılımlı bilişim eğitimi etkinliği olan Özgür Yazılım Kış Kampı 2020 bu yıl Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yapıldı. 1250 kişinin 4 gün boyunca eğitim aldığı etkinlikte görev alan arkadaşlarımız Graylog ile Log Yönetimi ve GNU/Linux Sistem Yönetimi 1.5 eğitimlerini vermenin yanı sıra, Python ile Programlamaya Giriş eğitimine de destek verdiler.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?