Aylık Bülten – Mart 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Red Hat 2020 kurum anket sonuçlarını yayınladı

Red Hat 1000 büyük kuruluşun IT yöneticileri ile anonim olarak yaptırdığı anketin sonuçlarını açıkladı. IT yöneticilerinin %95’i, özgür yazılımların kurumlarının IT planlarında stratejik öneme sahip olduğunu belirtti. Geçen yıl kurumlar %55 oranında kapalı yazılım kullanırlarken, bu oran 2020 anketinde %42’ye kadar geriledi. Kurumların %77’si önümüzdeki yıl içerisinde özgür yazılım kullanım oranlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi. %33’ü ise özgür yazılımların kapalı yazılımlardan daha iyi oldukları için tercih ettiklerini ifade etti.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL 9.4 ömrünün sonuna geldi

Şubat ayında yayınlanan PostgreSQL 9.4.26 sürümünün 9.4 serisinin son güncellemesi olduğu duyuruldu. PostgreSQL 9.4 de artık desteklenmeyen sürümler arasındaki yerini aldı. PostgreSQL sürüm politikası gereği yeni çıkardığı bir majör sürümü 5 yıl boyunca destekliyor ve son bir düzeltme sürümünün ardından destek vermeyi kesiyor. Hala çalışmakta olan PostgreSQL 9.4 sistemlerinin en kısa sürede desteklenen daha yeni bir PostgreSQL sürümüne yükseltilmeleri gerekiyor.

Detaylı Bilgi


Kubernetes için bug bounty programı duyuruldu

Kubernetes her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor ve kullanılıyor. Bir taraftan verilerini dışarıda tutmak istemeyen ama modern yazılım geliştirme süreçlerini uygulayan kurumlar Kubernetes’e yönelirken, bir taraftan da bulut servisi işletenler Kubernetes’le altyapılarını oluşturuyorlar.

Detaylı Bilgi


OpenShift 4.3 piyasaya çıktı

Red Hat hibrit ve on-premise Kubernetes çözümü olan OpenShift’i hızla geliştirmeye devam ediyor. Yeni sürüm Kubernetes 1.16’yı temel alıyor. Güvenlik tarafında yapılan önemli iyileştirmeler arasında FIPS uyumlu şifreleme, etcd veritabanının şifrelenmesi, LUKS işlemlerini otomatikleştirebilen Network-Bound Disk Encryption (NBDE) destekleri yer alıyor.

Detaylı Bilgi


Mirantis Docker Enterprise’ı satın aldı

Kubernetes dağıtımı hazırlayan firmalardan Mirantis, geçtiğimiz aylarda Docker Enteprise’ı satın aldı. Mirantis bu hamle ile Docker Enterprise’ın geniş müşteri portföyüne kendi Kubernetes ürününü pazarlamanın yanı sıra, Docker upstream’ine yön verme olanağına da sahip oldu ve teknik ekibini yetenekli insanlarla güçlendirdi.

Detaylı Bilgi


Güney Kore 3.3 milyon PC’de Linux’a geçiyor

Güney Kore hükümeti merkezi, yerel ve kamu kurumlarında yıl sonundan itibaren 3.3 milyon bilgisayarda Linux’a geçiş yapmaya başlayacağını açıkladı. Microsoft’un Windows 7 desteğini kestiğini açıklamasından bir ay sonra verilen bu kararda Microsoft bağımlılığının azaltılması birincil hedefken, lisans maliyetlerinden de tasarruf sağlanacak.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?