Aylık Bülten – Şubat 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MongoDB SSPL’in ikinci sürümünü hazırladı

1

MongoDB kullanarak DaaS (Database as a Service) hizmeti verilmemesi için lisans modelini SSPL’e çeviren MongoDB, SSPL’in ilk sürümünün açık kaynak kod lisanslarını değerlendiren OSI (Open Source Initiative) tarafından reddedilmesi üzerine harekete geçti. OSI’nın verdiği geribildirimler doğrultusunda SSPL’in ikinci sürümünü hızla hazırlayan MongoDB, bu sürümü OSI’ye tekrar onaya gönderdi.

Lisans değişikliği nedeniyle Debian, Red Hat, Fedora gibi dağıtımlar, yeni sürümlere depolarında yer vermeyeceklerini açıklamışlardı. MongoDB, yeni lisansının OSI uyumu sorununu hızla çözerek tekrar dağıtımlarla ve özgür yazılım dünyasıyla barışmayı hedefliyor.

Detaylı Bilgi


GlassFish 5.1 çıktı

1

Java EE uygulama sunucusu GlassFish’in, Eclipse Vakfı’na devir sonrası ilk sürümü olan 5.1 çıktı. 2017’deki 5.0 sürümünün ardından küçük bir güncelleme gibi dursa da Eclipse GlassFish 5.1 aslında lisans değişikliği ve açık kaynaklı TCK’lere uyumluluğu anlamıyla majör değişiklikler içeriyor. Java EE 8 uyumlu sürümün bir sonraki güncellemede Jakarta EE 8 ile de uyumlu olması hedefleniyor.

Detaylı Bilgi


PHP PEAR sunucusu ele geçirildi

1

Yaygın kullanılan PHP paket yöneticilerinden PEAR’ın resmi sitesindeki bir paketin orijinal paketle değiştirilmiş başka bir paket olduğu farkedildi. Son 6 aydır resmi siteden paket indiren kimselerin tehdit altında olduğunun, tam bir temizlik yapılana kadar resmi sitenin devre dışı olacağı açıklandı.

Detaylı Bilgi


BASH 5 duyuruldu

1

En popüler kabuk programı BASH’in son majör sürümü 5 duyuruldu. Bazı değişkenler ve bellek yetmezliğine sebep olabilecek hataların düzeltiği sürümde en öne çıkan yeni özellikler de BASH_ARGV0, EPOCHSECONDS ve EPOCHREALTIME adlı yeni kabuk değişkenleri ve kabuk açılım metodlarındaki iyileştirmeler oldu.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım Kış Kampı 2019’dayız

1

Türkiye’nin dört bir yanından 1500 kişinin katılması beklenen Özgür Yazılım Kış Kampı 2019, bu sene Ordu Üniversitesi’nde yapılıyor. Ekibimizden Murtaza Sarıaltun “Zabbix ile Gözetleme”, Doruk Fişek “GNU/Linux Sistem Yönetimi 1.5”, Adilcan Eren “Linux Çekirdeğine Giriş” kurslarında eğitim veriyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?