Aylık Bülten – Şubat 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


CPU Açıkları Meltdown ve Spectre

Meltdown ve Spectre

Teknoloji camiası bu seneye iki kritik donanım açığı ile merhaba dedi. Son 20 yıllık Intel işlemcileri etkileyen Meltdown ve Intel’in yanısıra AMD ve ARM işlemcileri yani mobilinden masaüstüne, akıllı cihazlardan sunuculara tüm donanımları etkileyen Spectre isimli iki açık, CPU’lardaki mimari hatalara dayanıyor ve işletim sistemlerinin farklı süreçler için izole etmesi gereken bellek alanlarına başka süreçlerden erişilmesini mümkün kılarak önemli zaafiyet yaratıyor. Haziran 2017’den beri bilinen ve duyurmak için işletim sistemlerinin açıkları idare edecek yamalar hazırlaması beklenen açıklar Ocak ayı başında ifşa olarak büyük tartışma yarattı. Tüm sistemlerinizde hala yapmadıysanız geçilen çekirdek güvenlik güncellemelerini bir an önce yapmanız öneriliyor. Ancak ilk salvo atlatıldıysa da açıklarının farklı türevlerinin ortaya çıkacağına, donanım yamalanmadan üretilen çözümlerin sürekli yenilerine yol açacağına inanılıyor.

Detaylı Bilgi


Barcelona Şehrinde Özgür Yazılım Kararı

Barcelona Şehrinde Özgür Yazılım Kararı

Barcelona şehir konseyi tüm kamu binalarındaki bilgisayarlarda GNU/Linux ve özgür yazılımlara geçilmesini öngören kararı duyurdu. Halktan toplanan vergilerin şeffaf olmayan ve sürdürülemez kapalı kaynak kodlu yazılımlara harcanmasına son verecek olan projenin 2019 yılı içerisinde bitirilip geçişin tamamlanması öngörülüyor.

Detaylı Bilgi


Ubuntu 17.10 Geri Çekildi

Ubuntu 17.10

Ubuntu’nun 17.10 sürümünün Linux çekirdeğinde intel-spi sürücüleriyle ilgili bir hatadan ötürü birçok makinede BIOS ayarlarını bozması üzerine sürümün indirme linkleri iptal edildi. Sorunun düzeltilmesinin ardından 17.10.1 olarak çıkan düzeltilmiş sürüm şu an Ubuntu sitesinden indirilebiliyor.

Detaylı Bilgi


Facebook Nesne Tanıma Araştırmalarının Kodlarını Açtı

Facebook Nesne Tanıma

Facebook Araştırma Ekibi nesne tanıma aracı Detectron’un kodlarını açarak kamuya sundu. Python’la yazılmış ve derin öğrenme platformu Caffe2 üzerinde koşan Detectron’a Apache lisansı ile Github sayfasından ulaşılabilir.

Detaylı Bilgi


Akademik Bilişim 2018’teydik

Akademik Bilişim 2018

Bu yıl 20.si düzenlenen Akademik Bilişim, Karabük Üniversitesi’nde yapıldı. Bir hafta süren etkinliğin ilk 4 gününde çeşitli alanlarda gönüllü eğitimcilerden oluşan paralel kurslar verilirken son 3 günü akademik bir konferans biçeminde idi. Ekibimizden Aziz Öğütlü, Dora Uzunsoy, Doruk Fişek, Hakan Uygun ve Hazal Sülelioğlu GNU/Linux kurs eğitmenleri olarak sürece katkı sağlarken; Doruk Fişek ve Hakan Uygun konferansta konuşmacı olarak da yer aldılar.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?