Aylık Bülten – Ocak 2021

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


RHEL 6 sürümünün desteği sona erdi

10 yıldan uzun süre önce, Kasım 2010’da piyasaya çıkan Red Hat Enterprise Linux 6 sürümü artık desteklenmiyor. Red Hat artık ürünlerine 10 yıl boyunca güvenlik güncellemeleri de yapmayacak. Red Hat ile beraber RHEL “klonu” olan CentOS, Oracle, Scientific 6 dağıtımları da desteklerini kestiler. Canlı sistemlerinde hala RHEL 6 ya da klonlarını kullanan kurumların ivedilikle 7 ya da 8 sürümüne geçiş yapmaları gerekiyor.

Detaylı Bilgi


AWS MySQL 5.5 servislerinizi zorunlu olarak güncelliyor

Amazon, AWS’den MySQL 5.5 için RDS hizmeti alan ve kendi güncellemelerini yapmayan müşterilerini 9 Şubat’tan başlayarak 1 Mart’a kadar zorunlu olarak MySQL 5.7’ye güncelleyeceğini duyurdu. Her serviste olduğu gibi MySQL’de de majör güncellemeler mevcut uygulamalarda sorunlara yol açabiliyor. Mümkünse zorunlu güncelleme öncesi kontrollü bir güncelleme yapılması, mümkün değilse zorunlu güncelleme sonrası gerekli kontrollerin ve uyum işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Detaylı Bilgi


Rancher, Longhorn 1.1.0’ı yayınladı

Yaz aylarında SuSE tarafından satın alınan, en yaygın Kubernetes dağıtımlarından Rancher’ın konteyner depolama (storage) çözümü olan Longhorn’un yeni sürümü yayınlandı. Geçtiğimiz 6 ayda gelişimi hızlanan Longhorn’un yeni sürümünde uzun zamandır beklenen ReadWriteMany (birden fazla depolama alanına yazılabilmesi ve bu alanlardan okunabilmesi) desteği geliyor. Yeni sürümle beraber Longhorn artık Prometheus’dan da izlenebiliyor.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL db-engines tarafından 2020’nin veritabanı sistemi seçildi

Veritabanı sistemleri için düzenli kullanım istatistikleri yayınlayan db-engines.com, 2020’de yaygınlığı en fazla artan veritabanı sisteminin PostgreSQL olduğunu açıkladı. Sıralama belirlemede kullanım sayılarının yanı sıra iş ilanları, sosyal medya paylaşımları, web sitelerinde referans verilmesi gibi çeşitli kriterler de kullanılıyor.

Detaylı Bilgi


OpenShift Windows konteyner desteğini duyurdu

OpenShift artık resmen Windows konteynerleri destekliyor. Operator Hub’ından Windows Machine Config Operator’a ulaşılabiliyor. İlk etapta AWS ve Azure servisi olarak sunulan OpenShift ile kullanılabilen Windows konteynerleri, zaman içerisinde diğer OpenShift kurulumları ile de kullanılabilecek.

Detaylı Bilgi


Zabbix 5.2 duyuruldu

Yeni Zabbix sürümü parola bilgilerinin dış bir serviste saklanabilmesi (ör: HashiCorp Vault), Insights ile geçmiş veriler arasında korelasyon kurulabilmesi, kullanıcı yetkilendirmesinin daha detaylı yapılabilmesi, Modbus ve MQTT desteği ile IoT cihazlarının izlenebilmesi, UI ve API parçalarının yük dengeleyici ile ölçeklenebilmesi, ITSM sistemleri (ör: Redmine) ve uyarı sistemleri (ör: Telegram) ile entegrasyon gibi birçok heyecan uyandıran özellik getiriyor.

Detaylı Bilgi


footerhr