Aylık Bülten – Ocak 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WordPress 5.0 “Bebo” duyuruldu

En popüler içerik yönetim sistemlerinden WordPress’in 5.0 sürümü ilan edildi. Göbek adını latin piyanist Bebo Valdés’ten alan bu sürümde en büyük yenilik, beklenen yeni metin düzenleyici. Blok bazlı metin düzenleyici kullanım esnekliği ve kolaylığı getiriyor, eskiye sadık kalmak isteyenler içinse eski metin düzenleyici de korunmuş. Yeni sürümle birlikte yeni öntanımlı tema Twenty Nineteen de geliyor.

Detaylı Bilgi


Redmine 4.0 çıktı

Proje yönetimi ve iş takip sistemi Redmine’ın beklenen 4.0 sürümü nihayet canlıya çıktı. Bu sürümdeki temel değişiklikler eposta bildirimlerinin artık her kullanıcıya özel gitmesi, yazım biçimlendirmesindeki geliştirmeler ve kod görüntülemede daha fazla dili destekleyen Rouge’a geçilmesi oldu. Yeni sürüm son Rails sürümü 5.2 ile çalışıyor.

Detaylı Bilgi


Kubernetes’de kritik güvenlik açığı

Konteyner yönetim platformu Kubernetes’de çok kritik bir güvenlik açığı bulundu ve düzeltildi. Açık, Kubernetes’te doğrulanan herhangi bir kullanıcının yönetici hakları ele geçirmesine sebep oluyor. v1.10.11, v1.11.5 veya v1.12.3 öncesi sürümler tehditten etkileniyor ve bu Kubernetes kümelerinin (ya da bunları kullanan OpenShift gibi sistemlerin) acilen güncellenmesi ve tüm parolaların yenilenmesi öneriliyor.

Detaylı Bilgi


Percona MySQL 8.0 yayınlandı

Kararlılığı ve sağlamlığı ile ön plana çıkan Percona’nın MySQL dağıtımının, MySQL Community 8.0’ın tüm özelliklerini barındırmanın yanı sıra profesyonel veritabanı yönetimi araçlarını da içeren sürümü duyuruldu. MySQL 8.0’ın NoSQL’e göz kırpan doküman deposu fonksiyonu, standart SQL işlemlerinde genişleme, atomik ve çökme korumalı DDL işlemlerinde güvenilirliğin artması, güvenlik tarafında öntanımlı doğrulamanın SHA2’ye çevilmesi, SQL rolleri ve yetkilendirmelerinin çeşitlendirilmesi özellikleri yeni sürümde gelirken Percona tarafından eklenen güvenlik eklentileri, performans ve yedekleme geliştirmeleri de dikkat çekiyor.

Detaylı Bilgi


RedHat OpenJDK Windows sürümüne destek vermeye başladı

2007’den bu yana OpenJDK topluluğunun bileşeni olan RedHat, bundan sonra kurumsal düzeyde OpenJDK Windows sürümüne destek vereceğini duyurdu. Linux ve Windows platformları arasında Java’da aynı sürümlerin takip edilmesini sağlayacak olan bu gelişme hibrit ve bulut ortamları için önem taşıyor.

Detaylı Bilgi


Ruby 2.6.0 çıktı

Ruby’nin yeni kararlı sürümü 2.6.0 çıktı. Bu sürümde gelen temel yenilikler henüz deneysel durumda olsa da yeni JIT derleyicisi ve RubyVM::AbstractSyntaxTree modülü. Yeni fonksiyonlar, sınıflar, kullanımlar ve perfomans düzenlemeleri içeren bu sürümde yapılan testler 2.5’e göre 1.7 kat daha hızlı sonuçlar vermekte.

Detaylı Bilgi


WildFly 15 duyuruldu

Çeyrek yıl sürüm sistemine geçişinden sonra dördüncü sürümünü ilan eden WildFly, bu sürümünü yeni özelliklerden çok son kararlı Java 11’e uyumluluğunun güçlendirilmesine adadı. WildFly 15, Java 11 ve Java 8 ile mükemmel uyumlulukta çalışırken, uzun dönemli desteklenmeyen Java 9 ve 10 ile de yeterli derecede uyumlu görünüyor. Yeni sürüm HTTPS listener’ları için SNI desteği, öntanımlı açılan bir SSL kaynağı ve deneysel olarak konteyner ortamları için MicroProfile metriklerini getiriyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?