Aylık Bülten – Ocak 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MongoDB 3.6 Çıktı

MongoDB 3.6 Çıktı

En çok tercih edilen NoSQL veritabanı MongoDB beklenen 3.6 majör sürümünü çıkardı. Yeni sürümde veritabanı kullanıcılarının IP bazlı kısıtlanması, SSL şifreleme metodlarının belirlenebilmesi, join benzeri sorgular sağlayan $lookup’ın geliştirilmesi, DNS srv kayıtlarının bağlantı için kullanılabilmesi, sunucu ve istemci taraflarına yazmayı yeniden dene parametresinin geçilebilmesi gibi özellikler öne çıkıyor. MongoDB 3.0 sürümünün desteği ise önümüzdeki ay sona eriyor.

Detaylı Bilgi


Ruby 2.5.0 Duyuruldu

Gnome 20 Yaşında

Ruby 2.5 serisinin ilk kararlı sürümü 2.5.0 çıktı. Sürümle beraber do/end blokları içerisinde rescue/else/ensure kullanılabilmesi, yeni Hash#slice ve Hash#transform_keys metodları, pp kütüphanesinin otomatik yüklenmesi gibi özellikler gelirken, geliştiriciler trace tanımlarının temizlenmesiyle yeni ruby’de %5-10 civarında performans artışı yakalandığını da belirtiyor.

Detaylı Bilgi


Windows 10’da gömülü SSH istemcisi

Windows 10'da gömülü SSH istemcisi

Özgür yazılım dünyasına her geçen gün daha fazla ayak uyduran Microsoft, Windows 10’un yeni sürümlerinde işletim sistemi ile beraber hazır bir OpenSSH istemcisi geleceğini duyurdu. Daha önce Putty benzeri bir dış uygulamanın mutlaka kullanılması gerekiyordu.

Detaylı Bilgi


GDG DevFest Antalya’daydık

San Francisco

23 Aralık tarihlerinde Akdeniz Üniversite’sinde düzenlenen GDG DevFest Antalya etkinliğine ekibimizden Doruk Fişek “Özgür Bir Yazılımcı Olmak” konuşmasıyla katıldı.


Mutlu Yıllar!

Ruby Türkiye

Bir yılı daha geride bıraktık. 2018 yılının hepimiz için neşeli, sağlıklı, özgür yazılımlarla dolu özgür bir yıl olmasını diliyor, Özgür Yazılım AŞ ekibi olarak yeni yılınızı kutluyoruz.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?