Aylık Bülten – Nisan 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Apache Vakfı 21. yılını kutluyor!

350’nin üzerinde özgür yazılım projesini yürüten Apache Vakfı, 26 Mart’ta doğum gününü kutladı. Vakıf, kendisine ismini veren ve web pazarında hala lider olan Apache HTTPD’nin yanı sıra Tomcat, Maven, Camel, Lucene, Hadoop gibi milyonlarca kurumda kullanılan birçok teknolojiyi üretiyor.

Detaylı Bilgi


Debian 10 artık AWS Marketplace’ten kurulabiliyor

AWS’de Debian 10 kullanmak isteyenler artık AWS Marketplace’ten Debian 10 resmi imajlarını kullanabiliyorlar. Debian Projesi, Debian 10 sürümünün AMI imajlarını Temmuz’dan beri yayınlıyordu. Ancak AWS Marketplace’te bu sürümü göremiyor, imajları Debian’ın sitesinden bulup elle kurmak gerekiyordu. Debian Projesi bu haberle beraber AWS ile yaşanan sürecin detaylarını da anlatan bir makale de yayınladı.

Detaylı Bilgi


Kubernetes 1.18 çıktı

2020’nin ilk Kubernetes sürümü 15 yeni özelliğin olgunlaştırılması ile dikkat çekiyor. “Fit & Finish” olarak adlandırılan sürümde daha önce eklenen ancak canlı sistemlerde kullanılması önerilmeyen birçok göz alıcı özellik kararlı olarak ilan edildi. Ayrıca ilk kez bu sürüm ile görücüye çıkan yepyeni özellikler de bulunuyor.

Detaylı Bilgi


Pontainer’ın Kubenetes sürümünün beta’sı duyuruldu

2001’de “Swarm modunda çalışan Docker konteynerlerini yönetmek için kolay bir grafik arayüz sunan Portainer, Kubernetes altyapısı ile konteyner yönetimini de desteklemeyi hedefliyor. Portainer’ı Kube API kullanacak biçimde geliştirirlerken, Portainer’ın basitlik felsefesinden de ödün vermiyorlar. Denemek ve hatalarını bildirmek isteyenler Portainer’ın beta sürümünü inceleyebilir.

Detaylı Bilgi


Linux 5.6 yayınlandı

Yeni Linux çekirdeği yeni eklenen USB 4, WireGuard VPN ve Flash cihazlar için tasarlanmış F2FS dosya sistemi desteği ile dikkat çekiyor. Birçok yeni donanım desteğinin eklenmesinin yanı sıra 32-bit sistemler için de onlarca yıldır var olan 2038 yılı UNIX timestamp sorununa da çözüm üretiliyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?