Aylık Bülten – Nisan 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Zabbix 4.2 çıktı

1

Gelişkin gözetleme, metrik toplama, grafikleme ve uyarma aracı Zabbix yeni sürümünü duyurdu. Zabbix 4.2 ile gelen yeniliklerden en önemlisi yapılan kontrollere eklenen ve toplanan verileri sadeleştiren ön-işleme özelliği. Yeni sürüm ile Zabbix’in resmi paketlerden kurulabileceği sunucu çeşitliliği artarken, keşif ayarlanmasının geliştirilmesi, eposta şablonlarının iyileştirilmesi, web gözetlemesinde HTTP başlıklarının kullanılabilmesi gibi yeni özellikler de geliyor.

Detaylı Bilgi


Yeni Ruby ve Rails sürümleri duyuruldu

1

Bir dizi hata düzeltmesi ve RubyGems’teki güvenlik güncellemelerini içeren Ruby’nin 2.5.4 sürümü çıktı. Aynı sırada yayınlanan Rails güvenlik güncellemeleri ile de Action View’de servis dışı bırakma ve dosya içeriği açığa çıkarma saldırılarına olanak veren önemli açıklar kapatıldı.

Detaylı Bilgi: Ruby

Detaylı Bilgi: Rails


JDK 12 çıktı

1

Java 12 yayınlandı.Yeni sürümde “Shenandoah” adlı yeni bir garbage collector (GC) algoritması eklendiği duyuruldu. Çalışan Java thread’leri ile eş zamanlı temizleme yapan yeni GC, duraklama sürelerini kısalttı. Ayrıca duraklatma süreleri yığın boyutundan bağımsız hale geldi; yani, yığınımız 200 MB da olsa 200 GB da olsa aynı tutarlı duraklatma sürelerine sahip oluyoruz. Yeni GC’nin yanı sıra artık basit microbenchmarklar ekleyebiliyoruz. Switch yapısında yapılan değişikliklerle artık hem expression hem de statement olarak kullanabiliyor.

Detaylı Bilgi


Kubernetes’e ham disk aygıtı desteği geliyor

1

Kubernetes 1.13 sürümü ile beraber kalıcı volume için ham disk aygıtı kullanma desteği test edilmeye başlanıyor. Bu şekilde konteynerler içerisinde bağlanmış dosya sistemi yerine ham diskleri kalıcı depolama için kullanmak mümkün olabilecek.

Detaylı Bilgi


Amazon, ElasticSearch dağıtımını oluşturuyor

1

Kendisi de ElasticSearch servisi sunan Amazon, ElasticSearch üzerinde geliştirdiği şifreleme, farklı doğrulama tipleri ve rol bazlı yetkiler gibi özellikleri ekleyeceği bir ElasticSearch dağıtımı projesine başladığını ve kodları açık olarak geliştirileceğini duyurdu.

Detaylı Bilgi


Mart’ta Github’da paylaştığımız yazılımlarımız

1

WordPress’te Türkiye İş Bankası sanal POS üzerinden 3D-secure destekli ödeme almayı sağlayan WooCommerce eklentimiz “WooComerce İşbank” Github deposuna yansılanmaya başladı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?