Aylık Bülten – Nisan 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Java SE 10 çıktı

1

Yaklaşık 6 ay önce ilan edilen Java SE 9’un ardından Oracle, Java SE 10 sürümünü 23 Mart 2018’de yayınladı. Bu sürüm Oracle ve JDK topluluğunun 2017 yılında belirlediği “6 ayda bir yeni sürüm” programının ilk adımı oldu. Java SE 10 ile birlikte gelen özellikler içerisinde serialization filtresi ile deserialization açıklarının önlenebilmesi ve “var” ile yeni tip yerel tanımlamalarının yapılabilmesi dikkat çekiyor. Eylül 2018’de yayınlanması planlanan Java SE 11 ise LTS sürümü olacak. LTS sürümleri 3 yılda bir yenilenecek.

Detaylı Bilgi


Drupal 7 ve 8 için kritik güvenlik güncellemesi

1

Drupal 7.x, 8.3.x, 8.4.x, ve 8.5.x sürümleri için güvenlik yaması çıkartıldı. Veritabanı güncellemesi gerektirmeyen yama, yüksek derecede kritik olan bir uzak kod çalıştırma güvenlik zafiyetini kapatıyor. Düşük minor sürümlerinde çalışan web sitelerinin bir an önce güncellenmesi ya da ilgili yamaların uygulanması tavsiye ediliyor. Standart süreçte Drupal için güvenlik güncellemeleri genellikle her ayın üçüncü Çarşamba günü duyuruluyor.

Detaylı Bilgi


Hoşçakal Java EE, hoşgeldin Jakarta EE

1

Oracle’ın, Java EE’nin kodlarını açıp Eclipse Vakfı’na devretmesinden sonra “java” ve “javax” isimlerinin kullanımını kısıtlamasından kaynaklı yeni bir isim bulunması için anket yapıldı. Yaklaşık 7 bin kişinin oy verdiği anket sonucunda “Java EE”nin adı %64 oy oranıyla “Jakarta EE” oldu. “Jakara EE” için açılan logo kabul süreci ise 21 Mart 2018’de tamamlandı. Reddedilen tasarımların red sebepleri açıklansa da kazanan tasarım henüz açıklanmadı.

Detaylı Bilgi


Stackoverflow geliştirici anket sonuçları yayınlandı

1

100.000’den fazla geliştiricinin katıldığı anket sonuçları açıklandı. Türkiye’den katılım oranının %1 olduğu ankette, ankete tüm katılanların %56.4’ünün özgür yazılımlara katkı sağladığı sonucu çıktı.

Detaylı Bilgi


Exo 5 çıktı

1

eXo Platform 5.0.0 yayınlandı. Exo topluluğu, yeni sürümün bir çok geribildirim, fikir ve öneriler ışığında 15 ayda geliştirildiğini ve 23 farklı dil desteği ile çıkartıldığını duyurdu. Yeni sürüm, geliştirilmiş navigasyon menüleri, yenilenmiş tasarım, yorumları beğenebilme ve yanıtlayabilme, görselleri daha kolay ekleyebilme, video görüşmeleri yapabilme, platform içi istatistikleri izleyebilme özelliklerinin yanı sıra pek çok iyileştirme ve hata düzeltmesini kapsıyor. Bir önceki ana sürüm eXo Platform 4.0.0, Ocak 2014’te yayınlanmıştı.

Detaylı Bilgi


İşlemcilerde güvenlik sorunları devam ediyor

1

AMD’nin Ryzen ve EPYC ürünlerinde 13 farklı güvenlik tehtidi tespit edildi. AMD Ryzen, Ryzen Pro, Ryzen Mobile veya EPYC ürünü kullanan tüm sistemlerin risk altında olduğu iletildi. Açıktan faydalanabilen saldırganlar, AMD Secure Processor’a CPU başlamadan önce malware yerleştirebiliyor. Açıktan faydalanmak için cihaza fiziksel olarak erişmek gerekmiyor. Saldırganların bir uygulama dosyasını yönetici haklarıyla çalıştırması yeterli oluyor. Geçtiğimiz aylarda da Meltdown ve Spectre açıkları ile hem Intel hem de AMD yakası eleştirilerin odağı olmuştu.

Detaylı Bilgi


GitHub organizasyonumuz güncellenmeye devam ediyor

1

Bu ay, geliştirdiğimiz Redmine ve WordPress eklentilerinin bir kısmı ile örnek bir Telve uygulamasını Github’a yansıladık. Bizi Github’da da takip etmeyi unutmayın.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?