Aylık Bülten – Mayıs 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WordPress 5.4.1 serisi güvenlik güncellemesi yayınlandı

WordPress 7 tane güvenlik düzeltmesi içeren yeni bir sürüm duyurdu. Sadece 5.4 sürümü değil, geriye dönük olarak 3.7 sürümüne kadar olan tüm sürümler için güvenlik güncellemeleri de hazırlandı. WordPress geriye dönük toplam 18 majör sürüm için minör güvenlik güncellemesi desteği vermeye devam ediyor.

Detaylı Bilgi


Red Hat Enterprise Linux 8.2 duyuruldu

Sunucu servislerinde en yaygın kullanılan Linux dağıtımlardan RHEL’un yeni minör sürümü yayınlandı. Yeni sürüm ile beraber konteyner desteğinde önemli iyileştirmeler geliyor. Udica artık konteynerler için özel SELinux politikaları destekliyor. Hazır UBI imajlarına OpenJDK ve .NET 3.1 konteynerleri ekleniyor. Podman’in 1.6.4 sürümüne geçiliyor. Konteynerlerin süreçleri izole etmesine yardımcı olan cgroup’un v2 sürümü artık tam olarak destekleniyor.

Detaylı Bilgi


Nginx 1.18 çıktı

Nginx web sunucusunda son bir yılda yapılan geliştirmeleri içeren 1.18 kararlı sürümü duyuruldu. Hata düzeltmelerinin yanı sıra ioctl desteği, çeşitli parametreler için değişken desteğinin eklenmesi ve auth_delay ile limit_req_dry_run parametreleri yeni özellikler arasında yer alıyor.

Detaylı Bilgi


Ubuntu 20.04 LTS piyasaya sürüldü

Ubuntu “uzun dönem destek” (LTS) sürümlerini 2 yılda 1 kez çıkarıyor. Ubuntu’yu sunucu sistemlerinde kullanmayı tercih edenler de LTS sürümlerini tercih ediyor. İşte o an yine geldi, 20.04 yeni LTS sürümü olarak piyasada. Linux 5.4 çekirdeği, yenilenmiş bir toolchain, daha hızlı sistem açılışı, ZFS’in kök dosya sistemi olarak kullanılabilmesi göze çarpan yenilikler arasında.

Detaylı Bilgi


Theia Tarayıcı IDE Platformu 1.0 yayınlandı

Eclipse Vakfı’nın tarayıcı temelli IDE platformu projesi Theia ilk kararlı sürümünü duyurdu. VS Code uzantılarını doğal (native) olarak destekleyen proje, üretici bağımsız yaklaşımı ve esnek mimarisi ile dikkat çekiyor. Theia’yı temel alanlar arasında Gitpod, Google Cloud Shell, SAP, Arduino Pro IDE, Arm mbed Studio gibi piyasanın bilindik isimleri var.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?