Aylık Bülten – Mayıs 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Apache NetBeans 11.0 çıktı

1

NetBeans IDE’nin Apache vakfına devrolmasının ardından gelen üçüncü majör sürüm olan 11.0 yayınlandı. Yeni sürümle gelen en önemli özellikler Java EE desteğinin içsel hale getirilmesi ve JDK 12 desteği kapsamında nb-javac entegrasyonu ve switch ifadesindeki geliştirmeler oldu. Yeni proje oluşturma sihirbazında da Ant’ın yerine daha modern olan Maven ve Gradle seçeneklerinin üste taşınması göze çarpıyor.

Detaylı Bilgi


Scientific Linux kavuğunu CentOS’a devretti

1

CentOS’la beraber Red Hat Enterprise Linux’un iki popüler klonundan biri olan Scientific Linux, RHEL 8’e geçilirken devam etmeyeceğini duyurdu. Fermilab’ın bilimsel amaçla başlattığı ve fizik laboratuvarlarının kullandığı ek paketleri de sağlayan dağıtım, özellikle CentOS 6’ya geçilirken çok geç kalınmasından kaynaklı ikinci bir seçenek olarak laboratuvarların ötesinde geniş popülerlik kazanmıştı. Fermilab yetkilileri, CentOS 8 ile yola devam edip bilimsel paket geliştirmelerini de buraya yapacaklarını, ancak Scientific 6 ve 7’ye de sürüm yaşam döngüsü taahhüdü süresince destek vereceklerini belirttiler.

Detaylı Bilgi


Red Hat logosu değişti

1

Red Hat, kurulduğu zamandan bu yana kullandığı 19 yıllık logosunu değiştirdi. Birkaç yıl önce düzenlenen bir ankette IT camiasının oldukça aşina olduğu kırmızı fötr şapkalı gölge adam logosun firmayı tanımayan kitlede sinsi, gizli-saklı ve kötücül çağrışımları yaptığının anlaşılmasının ardından başlayan tartışmalar geçtiğimiz günlerde yeni logonun ilanıyla son buldu. Red Hat’ın yeni logosunda sade bir kırmızı şapka ve R-H harfleri büyütülmüş logo fontu gözleniyor.

Detaylı Bilgi


Stack Overflow anketi sonuçları duyuruldu

1

Stack Overflow’un her yıl yaptığı geliştirici anketine bu yıl 90 bin IT’ci katıldı. Geçtiğimiz günlerde duyurulan anket sonuçlarına göre Python, Java’yı kıl payı geçerek en hızlı gelişen ve programlama dili seçilirken, MySQL ve PostgreSQL en sık kullanılan, Redis en çok sevilen, MongoDB ise en çok öğrenilmek istenen veritabanı sistemleri oldu Katılımcıların %54’ünün Docker kullandığı, bunun yarısının canlı ortam kullanımı olduğu açıklandı. Geliştiricilerin yarısından fazlasının kodlamaya 16 yaş civarında başladığı, DevOps uzmanlığının popülerliğinin artmakta olduğu, katılımcıların %63’ünün açık kaynak kodlu projelere katkı sağladığı da anketten çıkan diğer bazı sonuçlar.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019’dayız

1

11-12 Mayıs tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2019’un her sene olduğu gibi altın sponsorlarından biri olduk. Etkinlik boyunca standımızı ziyaret edebilir ve bizimle tanışabilirsiniz. Etkinlikte ekibimizden Erdem Bayer OpenShift Kubernetes Dağıtımı (OKD)’nı, Doruk Fişek PostgreSQL Yüksek Erişilebilirlik ve Ölçekleme Çözümleri’ni, Adilcan Eren de Java Web Uygulamalarında Doğrulama Yöntemleri’ni anlatacak.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?