Aylık Bülten – Mayıs 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MySQL 8.0 çıktı

1

En çok tercih edilen ilişkisel veritabanı sistemlerinden MySQL’in beklenen yeni majör sürümü çok sayıda yenilikle ve yeni bir sürüm numarasıyla çıktı. Son olarak kullanılan MySQL 5.7 sürümünün ardından yeni sürüm, 6 ve 7 numaralarını atlayarak 8.0 adıyla çıktı. Varsayılan karakter setinin UTF8MB4 olarak değişmesi, birden fazla satıra yapılan işlemi birleştiren pencere fonksiyonları, kilitleme koşullarına NOWAIT ve SKIP LOCKED’ın eklenmesi, JSON desteğinin geliştirilmesi, azalan (desc) indeksler ve indekslerin sorgu planlarına görünmez olabilmesi gibi önemli geliştirmelerle gelen MySQL 8.0’da kullanıcı yönetimi, kaynak kullanımı, güvenlik gibi operasyonel konularda da çok sayıda iyileştirme mevcut.

Detaylı Bilgi


RHEL 7.5 yayınlandı

1

Red Hat Enterprise Linux 7 serisinin 5. minör sürümü 7.5 geçtiğimiz günlerde duyuruldu. NBDE’nin veri bölümleri için otomatik deşifre yapabilmesi, Samba’nın varsayılan olarak v3 desteklemesi, blok aygıtları için depolama optimizasyonu çözümü sağlayan yeni çekirdek modülü VDO, SSSD perfomansının arttırılması, OpenLDAP’ın NSS yerine OpenSSL kitaplığı kullanması, NetworkManager’da DHCP ile ilgili değişiklikler ve resolv.conf’taki değişikliklerin çalışan uygulamalar tarafından otomatik algılanması gibi özelliklerle geliyor. RHEL’i temel alan CentOS’un da 7.5 sürümü çıktı.

Detaylı Bilgi


Rails 5.2 duyuruldu

1

İlk yayınlanan sürümünden beri geçen 14 yılı kutlayan Ruby on Rails projesi yeni majör sürüm 5.2.0’ı duyurdu. Yeni sürümde bulut depolama sistemleri ile kolay çalışmayı sağlayan ActiveStorage altyapısı, Redis’in dağıtık ya da parçalı önbellek sistemi olarak kullanılabilmesini sağlayan araçlarda geliştirmeler, Javascript, CSS vb. dosyaların sunucudan öncelikli olarak alınmasını sağlayan HTTP/2 erken ipucu sistemi, mevcut entegre CSRF ve XSS koruma sistemlerine altyapısal CSP koruma sisteminin eklenmesi, Webpacker altyapısında geliştirmeler ve daha bir çok yeni özellik içeriyor. 400’den fazla geliştiricinin desteği ile tamamlanan 5.2.0 sürümünün yanısıra Rails 6.0 geliştirme çalıştırmaları da devam ediyor.

Detaylı Bilgi


Yine, yeniden, Drupalgeddon!

1

Nisan ayı Drupal camiası için hareketli geçti. 30 gün içerisinde birbirine bağlı üç uzaktan kod çalıştırma açığı keşfedildi. Son olarak Drupalgeddon 2 ve Drupalgeddon 3 olarak isimlendirilen açıklıklar, Drupal 7 ve 8 sürümündeki tüm web sitelerini tehdit ediyor. Açıklar paylaşıldıktan sonra yamalar hızla çıktıysa da, GitHub’da paylaşılan exploitler Drupal güncellemelerini yapmayan bir çok site yöneticisinin başını ağrıttı. Kripto para madencilerinin yamalanmamış uygulamalardaki açık kapıları kullanarak web sitelerine kötü amaçlı yazılım enjekte ettikleri görüldü.

Detaylı Bilgi


GitHub depomuza yeni yazılımlar eklemeye devam ediyoruz

1

Bu ay; WordPress’te çoklu ortam dosyalarının şık bir biçimde listelenmesini, kullanıcıların dosya ekleyebilmesini, yöneticilerin de değişiklik yapabilmesini sağlayan “Uğurcum” eklentimizi Github deposunda yansılamaya başladık.

Detaylı Bilgi


Ekibimiz büyüyor

1

Özgür Yazılım A.Ş. ailesine katılarak bizimle beraber özgür yazılım projeleri üzerine çalışacak ve özgür yazılım üretecek yeni ekip arkadaşları arıyoruz.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?