Aylık Bülten – Mart 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Graylog 3.0 Çıktı

1

Bir süredir beta testleri yapılan Graylog’un yeni majör sürümü 3.0 nihayet genel kullanıma açıldı. Stream’lere tanımlanan alarm olanaklarının geliştirilmesi, Sidecar tanımlarının Graylog tarafına alınması ve Filebeat’in yanısıra Topbeat, Auditbeat ve Packetbeat gibi yeni collector’ların desteklenmesi, Content Pack ve Pipeline kurallarındaki geliştirmeler bu sürümün öne çıkanları oldu. Yeni sürüme güncelleyeceklerin Elasticsearch’ün de 5.6 ya da üstü bir sürüme geçmeleri ve ayarlarda değişiklikler yapmaları gerekiyor.

Detaylı Bilgi


Docker’da Önemli Güvenlik Yaması

1

Docker’ın konteyner altyapısının yapı taşı olan Runc’de önemli bir güvenlik açığı keşfedildi. Runc’nin dosya tanımlayıcılarını kullanımıyla ilgili bir sorundan kaynağını alan açıklık sayesinde bir saldırgan zararlı kod içeren bir konteyner’ı sisteme yükleyerek runc binary’sinin üzerine yazabiliyor ve son noktada ev sahibi sistemde komut çalıştırabiliyor. CVE-2019-5736 koduyla kaydedilen güvenlik açığı Docker ve konteyner altyapısı kullanan Kubernetes, OpenShift gibi tüm sistemlerin yanısıra LXC konteyner’larını da etkiliyor ve hepsinde vakit kaybetmeden güncelleme yapılması öneriliyor.

Detaylı Bilgi


WildFly 16 Duyuruldu

1

Çeyrek yıl sürüm sisteminde bu yılın ilk sürümünü ilan eden Java uygulama sunucusu WildFly, bu yıl için hedeflerinin özellikle Kubernetes ve OpenShift ortamlarında kolay ve verimli çalışabilirlik üzerine odaklanacağını açıkladı. Bu kapsamda çıkarılan bu ilk sürümde Galleon adlı hazırlık aracının demo hali yer alıyor. Galleon ile WildFly kurulumu hem tek bir komuta indiriliyor hem de imajın küçültülmesi, gereksiz modüllerin yüklenmemesi, çalışma zamanında bellek tüketiminin azaltılması gibi konteyner odaklı geliştirmeler sağlanıyor. WildFly 16 ile beraber JDK 12 de desteklenmeye başlanıyor.

Detaylı Bilgi


Python 2.7’nin Sonu için Geri Sayım Başladı

1

2010 yılından beri hayatına devam eden ve yaygın kullanılan Python 2.7 sürümünün sonuna yaklaşılıyor. Python topluluğu, son iki minör sürümü de çıktıktan sonra bu yıl sonunda bu sürüme yapılan tüm güncellemeleri durdurmak kararında. Python 2.7 projelerini hala 3’e geçirmeyenlerin vakit kaybetmeden geçiş planlamalarını yapmaları öneriliyor.

Detaylı Bilgi


Linux 5.0 Çıktı

1

Linux çekirdeğinin 5.0 sürümünün çıktığı duyuruldu. Majör bir sürüm gibi dursa da aslında yaklaşık olarak 4.x serisinin yeni bir minör sürümü kadar geliştirme içeren 5.0 sürümünde öne çıkan geliştirmeler; fscrypt şifrelemede Adiantum desteği, AMD FreeSync görüntü teknolojisi desteği, Raspberry Pi touch screen desteği, btrfs swap dosyası desteği ve bol miktarda hata düzeltmesi oldu.

Detaylı Bilgi


Docker, Kubernetes ve OpenShift Eğitimlerimiz Eklendi

1

Yeni nesil konteyner temelli Docker, Kubernetes ve OpenShift’in kurumlarda kullanımı için hazırladığımız toplam 6 yeni eğitimimiz müşterilerimizde verilmeye başladı. Dünyada giderek yaygınlaşan bu teknolojilerle tanışmak, kurumunuzda nasıl uygun yerlere konumlandırabileceğinizi öğrenmek ve kullanmaya başlamak için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?