Aylık Bülten – Mart 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WildFly 12 duyuruldu

1

Geliştirme döngüsünü değiştirdiğini ve artık 3 ayda bir yeni sürüm yayınlayacağını duyuran WildFly, 12 sürümünün çıktığını ilan etti. Varsayılan olarak Java EE 7 modunda gelen WildFly, yeni sürümle beraber EE 8 modunda da ayağa kaldırılabiliyor. Yeni sürümdeki diğer önemli değişiklikler ise, MicroProfile REST istemcisinin desteklenmesi, yeni bir thread pool yönteminin benimsenmesiyle kaynak kullanımının azaltılması ve Java 9 uyumluluğundaki gelişmeler.

Detaylı Bilgi


Memcached ile DDoS saldırıları siteleri vurdu

1

UDP 11211 portları dışarı açık olan Memcached sunuculardan yararlanılarak yapılan dağıtık hizmet aksatma saldırıları birçok siteyi etkiledi. Değiştirilmiş kaynak adres ile Memcached’e yapılmış çok sayıda isteğin arttırılmış bir trafikle kurban adresine geri dönmesine yol açan saldırıdan GitHub da etkilendi. Popüler git depo sistemi Türkiye tarihiyle 28 Şubat saat 14:30 sularında, şu ana kadar kaydedilen en yoğun DDoS saldırısını alarak 10 dakika kadar servis dışı kaldı. GitHub, bu tarz DDoS saldırılarından etkilenmeyi minimuma indirebilmek için trafik yönlendirmeyi otomatize etme planları olduğunu söylerken, güvenlik uzmanları da UDP servisi dışarıya açık olan Memcached’leri kapatmak yönüyle uyarı yapıyorlar.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL güvenlik güncellemeleri

1

PostgreSQL’in tüm sürümlerini etkileyen, kullanıcının farklı şemalardaki aynı isimli nesneleri yaratma durumunda farklı kullanıcıların sorgularını manipüle etmesine izin veren bir açıklık düzeltildi. PostgreSQL, desteklediği tüm sürümlerde güncellemeleri hızla yayınladı, düzeltilmiş sürümler 10.3, 9.6.8, 9.5.12, 9.4.17 ve 9.3.22 olarak listelendi. Sürümler bunun yanısıra ufak hata düzeltmeleri de içeriyor.

Detaylı Bilgi


GitHub organizasyonumuz güncellendi

1

GitHub Özgür Yazılım A.Ş. organizasyonumuzu düzenledik, kendi geliştirdiğimiz özgür yazılımların depolarını Github’a yansılamaya başladık. Bizi Github’da da takip etmeyi unutmayın.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?