Aylık Bülten – Kasım 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Rancher 2.5 duyuruldu

SuSE bünyesine katıldıktan sonra popüler Kubernetes dağıtımı Rancher’ın ilk sürümü çıktı. Yeni sürümde Amazon EKS entegrasyonu, yeni bir küme (cluster) arayüzü, gözetleme (monitoring) ve loglamaya yönelik iyileştirmeler, uygulama ve Kubernetes kaynak ayarlarının Git’te saklanabilmesi, FIPS uyumlu bir güvenlik yapısı geliyor.

Detaylı Bilgi


Linux 5.9 ile RAM kullanımı %40 azalıyor

2019’da Facebook’un Linux çekirdek ekibinden Roman Gushchin geliştirdiği yapı, farklı uygulamalardaki RAM kullanımında %35 ila %42 arasında azalma sağlıyor. Bir olgunlaşma sürecinin ardından Linux 5.9 sürümü ile beraber yaygın kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


Github’dan konteyner deposu

Konteyner sistemlerinin giderek daha çok kurum tarafından kullanılmaya başlaması Github’ı da harekete geçirdi. “Github Container Registry” servisini devreye alan Github, kendi bünyelerinde konteyner deposu barındırmak istemeyen kurumlara yönelik depo hizmeti sunmaya başladı.

Detaylı Bilgi


RHEL 7 serisinin artık sadece güvenlik güncellemeleri yapılıyor

Eylül ayında yayınlanan Red Hat Enterprise Linux 7.9 sürümü ile beraber artık RHEL 7 serisi sadece güvenlik güncellemeleri ve olursa kritik bir hatanın düzeltilmesi yapılacak. 10 yıllık ömrünün son 3.5 senesine giren RHEL 7’ye son gelen özellik kpatch oldu. kpatch ile sistemi tekrar başlatmadan çekirdeğin (kernel) güncellenmesi mümkün hale geldi. RHEL serisi, marka hakları dışında birebir kopyası CentOS ile beraber piyasada en çok kullanılan sunucu işletim sistemi olma özelliğini koruyor.

Detaylı Bilgi


VMWare Saltstack’i satın alıyor

Ansible, Puppet ve Chef gibi sistem altyapısının otomasyonu için kullanılan açık kaynak kodlu ürünlerden SaltStack’i VMware bünyesine katıyor. VMware’in SaltStack’i, altyapıda çeşitli noktalarda konumlandırılan VMware ürünlerinin entegrasyonu ve otomasyonu için geliştireceği öngörülüyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?