Aylık Bülten – Kasım 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


OpenShift 4.2 yayınlandı

Kubernetes, Docker ve benzeri konteyner teknolojilerinin kolay ve uyumlu yönetimini sağlayan OpenShift 4.2 sürümü ile karşımızda.

Yeni sürüm ile OpenShift artık openshift-installer etkileşimli komut satırı kurulum aracı ile kurulabiliyor. Kapalı ağlarda kurulması resmen destekleniyor. Google Cloud desteklenen altyapılara eklenmesinin yanı sıra otomatik deploymentlara AWS, Azure, Google Cloud desteği eklendi. Raw block volume desteği, yeni operatörler, API Explorer göze çarpan diğer yeni özellikle arasında.

Detaylı Bilgi


Zabbix 4.4 duyuruldu

Sunucular, servisler ve ağ üzerinden çalışan tüm cihazları gözetlemek (monitoring) için kullanılan Zabbix’in yeni sürümü yayınlandı.

Yeni sürüm sıfırdan yazılmış yepyeni bir Zabbix ajanı getiriyor. Yeni ajan esnek zamanlama aralıkları, kontroller arasında durumun (state) korunması, eklenti altyapısı gibi yenilikler sunuyor. Eski ajanın yerine birebir kullanılabiliyor. Eski ajanlar da Zabbix 4.4 ile kullanılmaya devam edilebiliyor.

Yeni ajanın yanı sıra uyarılarda Javascript kullanılabilmesi, verilerde aggregation, veritabanı kontrollerinin birden fazla satır döndürebilmesi, ajanların şifrelenmiş bir bağlantı ile otomatik kayıt olabilmesi, TimescaleDB ve Kerberos desteği gibi birçok yeni özellik de Zabbix 4.4’e eklendi.

Detaylı Bilgi


Sudo komutunda güvenlik açığı

Linux sistemlerde kullanıcıların belirli komutları farklı kullanıcılar adına çalıştırmasına olanak tanıyan sudo komutunda bir güvenlik açığı belirlendi. Güvenlik açığı, belirli ayarları yapılmış bir sudo komutunun yetkisiz kullanıcıların root olarak komut çalıştırmasına olanak tanıyor. Açığa yol açan yetkilendirme ayarlarının kullanıldığı sistemlerde sudo’nun ilgili sürümlere güncellenmesi gerekiyor.

Detaylı Bilgi


Linux çekirdeklerinde güvenlik düzeltmeleri

Blok aygıtları, bluetooth şifrelenmesi ve kablosuz ağ aygıtlarında 4 güvenlik düzeltmesini içeren bir çekirdek güncellemesi geçtiğimiz ay içinde farklı dağıtımlar için yayınlandı.

Detaylı Bilgi


IT Strateji Günü ve BT Yönetiminde Milli Stratejiler Semineri’ndeydik

Ekibimizden Hakan Uygun IT Strateji Günü 2019’da “Hazır mı alalım? Biz mi yazalım?”, BT Yönetiminde Milli Stratejiler Semineri’nde “Yükselen Özgür Yazılım Teknolojileri” başlıklı birer konuşma yaptı. “Hazır mı alalım? Biz mi yazalım?” konuşmasını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?