Aylık Bülten – Kasım 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


IBM Red Hat’i Satın Aldı

IBM, en eski GNU/Linux dağıtımlarından biri olmanın yanı sıra birçok özgür yazılımı üreten Red Hat firmasını 34 milyar dolara satın aldı. IT tarihinin en büyük 3. satın alması sonucunda IBM’in Amazon ve Google’ın ardından bulut dünyasına giriyor. Hibrit bulut çözümlerinde lider konuma gelen IBM, Red Hat’in IBM içinde bağımsız ayrı bir birim olarak çalışacağını duyurdu.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL 11 Yayınlandı

İlişkisel veritabanı servisleri piyasasında sürekli bir yükseliş içinde olan PostgreSQL’in yeni sürümü yayınlandı. Birçok kurumun Oracle ve MsSQL’den göç projelerine başladığı PostgreSQL, her sene bir yeni sürüm çıkarma politikasını sürdürüyor. Yeni sürüm ile tablo partitionlama için hash kullanılabilmesi, sorgu paralelleştirilmesinde yeni yetenekler, stored procedure’larda transaction desteği ve birçok performans iyileştirilmesi geliyor.

Detaylı Bilgi


Red Hat Enterprise Linux 7.6 Duyuruldu

RHEL 7 serisinin son minör sürümü 7.6 geçtiğimiz günlerde çıktı. Yeni sürüm güvenlik güncellemelerinin yanı sıra asıl olarak hibrit bulut ortamları için TPM 2.0 ve container araç setine katılan Podman gibi önemli geliştirmeler içeriyor.

Detaylı Bilgi


Linus Torvalds Linux Çekirdeği Sorumluluğunu Tekrar Ele Aldı

İki ay önce Linux çekirdeği geliştiricileri camiasında tepki çeken davranışları nedeniyle özür ve açıklama yayınlayarak çekirdek kod sorumluluğu görevini bırakan Linus Torvalds, görevi tekrar devraldı. Karar geçici sorumlu Greg Kroah-Hartman tarafından Linux 4.19 çekirdek sürümünün ilan edildiği epostada duyuruldu.

Detaylı Bilgi


JMeter 5.0 Çıktı

Java yük testi aracı Apache JMeter’ın 5.0 sürümü duyuruldu. Bu sürümde; HTTP isteği değişimi, arama ve sonuç ağacında geliştirmeler, Test Action’ın yeni özellikler eklenerek Flow Control Action olması ve __threadGroupName fonksiyonu özellikleri öne çıkıyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?