Aylık Bülten – Haziran 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Zabbix 5.0 çıktı

Gözetleme (monitoring) servisi Zabbix’in yeni LTS (uzun ömürlü) sürümü yayınlandı. Yeni ajan servisi artık öntanımlı kurulan ajan haline geldi. SAML ile SSO desteği, otomatik olarak daha fazla servisin keşfedilmesi, çeşitli yeni şifreleme ve güvenlik becerileri yeni sürümün göze çarpan yetenekleri arasında. Geleneksel olarak kendi sunucunuza kurabilmenin yanı sıra, Zabbix artık AWS, Azure, Google Cloud gibi bulut servislerine tek tıkla kurulabiliyor.

Detaylı Bilgi


Graylog 3.3 duyuruldu

Merkezi log yönetim aracı Graylog’un yeni sürümü güvenlik düzeltmelerinin yanı sıra, arama ve uyarı üretme bölümlerinde iyileştirmeler içeriyor. Enterprise sürüm müşterileri için yapılan tüm aramaların “audit” kayıtlarının tutulması ve Okta bulut kimlik servisinden log alınabilmesi yetenekleri eklendi.

Detaylı Bilgi


Amazon OpenShift’i bir servis olarak sunmaya hazırlanıyor

Amazon ve Red Hat, OpenShift’i AWS ile entegre bir servis haline getirmek için beraber çalıştıklarını açıkladı. Servis ile beraber kurumlar artık hem AWS servisleri ile entegre olabilen hem de kendi yerel sistemlerine (on-premise) kurabilecekleri hibrit bir Kubernetes dağıtımı çözümüne ulaşabilecekler.

Detaylı Bilgi


SSL sertifikalarında 30 Mayıs kara günü

Bir süre önce Comodo kök SSL sertifikalarını Sectigo markası ile sunmaya başlamıştı. Sectigo, Comodo’nun yanı sıra PositiveSSL, instantSSL gibi farklı sertifika sağlayıcılara da hizmet vermeye başladı.

Sectigo’nun uzun süredir değiştirmediği kök sertifikasının süresi 30 Mayıs’ta sona erdi. Sectigo bunu önceden duyurmuş, eski uygulamalar kullanan çok az sayıda müşterinin etkilenebileceğini belirtmiş ve bir çözüm sunmuştu.

Ancak hesap tutmadı. 30 Mayıs’ta birçok İnternet servisi SSL sertifika sorunları nedeniyle ciddi servis kesintileri yaşadı. Temel neden olarak, yeni alınan SSL sertifika paketlerinde de hala Sectigo’nun 30 Mayıs’ta süresi biten SSL kök sertifikasının bulunması gösteriliyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?