Aylık Bülten – Haziran 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Red Hat Enterprise Linux 8 Çıktı

1

RHEL’in beklenen majör sürümü 8 nihayet genel kullanıma çıktı. Önceki sürümlerden doğrudan güncellenerek geçişin daha sorunsuz olduğu RHEL 8’de, çekirdek güncellemesi ve yeni sürücülerle desteklenen donanımların artmasının yanı sıra bazı başka büyük yenilikler de geldi. Application Streams ile programlama dilleri, veritabanı sistemleri, web sunucular, derleyiciler vb’de işletim sistemi bağımlılığı aşılarak istenen farklı sürümler yüklenebilir hale gelirken, bu sürümle beraber özellikle yeni kullanıcıların ilgisini çekecek Web Console ile.komut satırı kullanmaksızın yönetsel işlemler yapmak mümkün oluyor. RHEL 8’in çıkışıyla beraber CentOS 8’in de son hazırlıkları başladı, önümüzdeki günlerde ilan edilmesi bekleniyor.

Detaylı Bilgi


OpenShift 4 Duyuruldu

1

Red Hat’in popüler Kubernetes platformu OpenShift 4 geçtiğimiz günlerde yapılan Red Hat Boston Zirvesi’nde duyuruldu. Yeni sürümde yönetimi kolaylaştırma ve otomatik ölçeklemeye odaklanan OpenShift, klasik veri merkezleri ile bulut ortamları arasında köprü olarak hibrit ortamda bulut benzeri bir deneyimi hedefliyor. Red Hat OpenShift Certified Operators ile birçok uygulamanın partner ortamlarında servis olarak (SaaS) açılıp OpenShift’e entegre olması sağlanırken, CodeReady Workspaces ile de geliştiricilerin kodlarını web tabanlı bir IDE ile yazıp aynı sırada konteynerde çalıştırmalarına olanak veren bir ortam yaratılıyor.

Detaylı Bilgi


Oracle’ın İnadı Bir Markasını Daha Kaybettirdi

1

Oracle, sürdürdüğü politika ile Sun’dan satın aldığı özgür yazılım markalarını teker teker harcamaya devam ediyor. Java EE’yi yönetemediği için daha fazla kaynak ayırmamaya karar veren Oracle, kaynak kodlarını devrederken bu kez de yazılımın adını Eclipse Vakfı’na devretmeyi başaramadı. Eclipse Vakfı ile Oracle arasında devam eden isim pazarlıkları olumsuz sonuçlandı. Java dünyasının en önemli oyuncularından Apache Vakfı’nın ardından Eclipse Vakfı da Java uygulamalarına Jakarta ismini vermeye ve Jakarta EE ismiyle yoluna devam etmeye karar verdi. Jakarta EE 9’un geriye dönük uyumluluğu olmayacak. Java uygulamaların Jakarta EE 9 geçişleri sırasında mevcut uygulamaların hepsinde isim değişiklikleri yapılması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


OpenSuSE Leap 15.1 Çıktı

1

OpenSuSE topluluğu Leap 15’in ilk büyük güncellemesini duyurdu. Çekirdek olarak 4.12’yi kullanan OpenSUSE 15.1’de, 4.19 çekirdeği ile gelen yeni grafik kartları desteği de backport edilmiş. Bu sürüm ile OpenSUSE yönetim aracı YaST’ın işlevleri iyice genişlerken, ağ yönetiminde masaüstü ve laptop sürümleri için Network Manager öntanımlı araç olarak geliyor. Tüm Leap serisinde olduğu gibi SLES (SuSE Enterprise Linux) ile aynı işletim sistemi tabanını kullanıyor.

Detaylı Bilgi


Intel İşlemcilerde Yeni Bir Güvenlik Tehdidi

1

Geçtiğimiz yıl IT camiasının epey başını ağrıtan Meltdown ve Spectre işlemci açıklarının etkileri henüz atlatılamadan Intel işlemcilerde yeni bir mikromimari veri örnekleme (MDS) açığı keşfedildi. RIDL, Fallout ve Zombieload isimli açıklar örnek toplama yoluyla işlemci önbelleğinden hassas verilerin açığa çıkarılmasına olanak sağlıyor. İşlemcinin çalışma biçimiyle ilgili altyapıyı ilgilendirdiği için donanımda yapılması gereken düzeltme daha önceki örneklerde olduğu gibi son kullanıcıya ulaşmıyor, bu nedenle işletim sistemleri çekirdek ve diğer işlemciyle doğrudan konuşan kodlarda açığın patlamaması için yamalar çıkıyor. Hala yapmadıysanız geçilen çekirdek güvenlik güncellemelerini bir an önce yapmanız öneriliyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?