Aylık Bülten – Haziran 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Red Hat’ten Vault Operator

1

Kurumlarda çok sayıda servis ve uygulamaya parola atanıyor. Vault bir sunucu servisi olarak bu parolaların merkezi olarak şifrelenerek saklanmasını, sadece yetkili kişilerin erişebilmesini, kimin ne zaman hangi parolaya eriştiğinin detaylı kayıtlarının tutulmasını sağlıyor.

Red Hat, yeni geliştirdiği Vault Operator ile Kubernetes içerisinde yüksek erişilebilir Vault kümeleri (cluster) kurulmasına ve yönetilmesine olanak tanıyor.

Detaylı Bilgi


Redis Sunucu Eğitimlerimiz Başladı

1

Kurumlarında Redis servisini kurmak ve yönetmek, birden fazla sunucuya ölçeklemek, kesintisiz servis vermesini sağlamak isteyen sistem yöneticilerine yönelik olan Redis Sunucu Yönetimi eğitimimizin detaylarına artık web sitemizden de erişebilirsiniz:

Detaylı Bilgi


OpenSuSE 15.0 Yayınlandı

1

OpenSuSE’nin yeni kararlı sürümü çıktı. Yeni bir disk bölümleyici (partitioner), firewalld entegrasyonu, btrfs’in snapshot özelliğini kullanan geri dönülebilir (transactional) güncelleme mekanizması, NextCloud entegrasyonu gibi heyecan verici özellikleri bulunuyor. Sürüm numaralarını da SuSE’nin enterprise sürümü SLES ile aynılaştıran OpenSuSE, Linux çekirdeği (4.12), systemd gibi temel sistem araçlarının da yeni sürümlerini sunuyor.

Detaylı Bilgi


WordPress 15. Yılını Kutluyor!

1

WordPress’in 15. yılı tüm ülkelerde ve dış temsilciliklerinde törenlerle kutlandı :) İnternetteki tüm web sitelerinin %30’unu oluşturan WordPress’in içerik yönetim sistemleri (CMS) arasında ise %70’lik bir pazar payı var.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2018’deydik

1

Bu yıl da altın sponsoru olduğumuz Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde ekibimizden Dora Uzunsoy, Doruk Fişek, Erdem Bayer, Hakan Uygun ve Onur Küçük, düzenledikleri seminerlerde bilgilerini paylaştılar. Katılımcılar etkinlik boyunca standımızı ziyaret etti.

Detaylı Bilgi


GitHub Depomuzda Bu Ay

1

Bu ay; WordPress’te bir yazı “pending” durumuna getirildiğinde belirlenen kişilere bildirim yapan Homing Pidgeon eklentimiz ile Redmine’da iş kayıtlarında belirli bir ‘durum’ seçildiğinde işin ilgili kişiye otomatik atanmasını sağlayan Default Assignee eklentimizi Github depomuza yansılamaya başladık.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?