Aylık Bülten – Eylül 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MongoDB 4.2 çıktı

MongoDB’nin yeni özellikler getiren yeni sürümü raflarda. Birden fazla shard’a dağılmış transactionların desteklenmeye başlaması, verilerin şifrelenmesinin veritabanındaki herhangi bir alan seçilerek yapılabilmesi, Kubernetes operatörünün güncellenmesi yeni sürümün en dikkat çeken özellikleri.

Detaylı Bilgi


Ruby on Rails 6.0 yayınlandı

Web uygulamaları geliştirilmesinde kullanılan yaygın dillerden Ruby on Rails’in yeni sürümü ile Action Mailbox, Action Text, testlerin paralelleştirilebilmesi ve Action Cable Testing başta olmak üzere çeşitli yeni özellikler dile katılmış oldu. Bir Ruby on Rails uygulaması olan Github servisi, canlı sistemlerinin altyapısında 1 ayı aşkın süredir “beta” düzeyindeki 6.0 sürümünü kullandığını ve herhangi bir sorun yaşanmadığını da duyurdu.

Detaylı Bilgi


EPEL 8.0 deposu kullanıma açıldı

Red Hat Enterprise Linux ve türevleri (ör: CentOS, Oracle Linux) ile beraber kullanılan en yaygın ek paket deposu olan EPEL’in Red Hat Enterprise Linux 8.0 için olan deposu kullanıma hazır hale geldi. EPEL’in hazırlanması ile RHEL 7’den 8’e geçiş için kurumların ihtiyaç duyacağı parçalardan biri daha tamamlanmış oldu.

Detaylı Bilgi


Exim e-posta servislerinde güvenlik açığı duyuruldu

Exim’in tüm sürümlerini etkileyen ve saldırgana root yetkisi sağlayan kritik bir güvenlik açığı bulundu. BinaryEdge’in araştırmalarına göre dünyada 5.2 milyon Exim sunucusu bulunuyor. Tüm Exim servislerinin 4.92.2 sürümü ile beraber gelen yamaya güncellenmeleri öneriliyor.

Detaylı Bilgi


Richard Stallman Microsoft Research’te konuştu

Microsoft, rotasını büyük bir hızla özgür yazılımlara çevirmeye ve onları şirket pratiklerinin içerisine yerleştirmeye devam ediyor. Özgür yazılım hareketini başlatan ve 35 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada savunuculuğunu yapan Richard Stallman Microsoft yerleşkesinde yazılımların lisanslanması, yazılım patentleri ve mahremiyet üzerine bir konuşma yaptı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?