Aylık Bülten – Eylül 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WildFly 14 Çıktı

Java uygulama sunucusu WildFly’ın yeni sürümü çıktı. WildFly 14, tamamıyla Java EE8 uyumlu olarak geliyor. Eski sürümlerindeki varsayılan olarak EE7 modu ile gelmesi ve EE8 önizleme modu bu sürümde yerini varsayılan mod olarak EE8’e bırakıyor. Java EE8’in geri uyumluluğu sayesinde EE7 için geliştirilmiş uygulamalar da WildFly 14 üzerinde çalışabiliyor. Yine bu sürümle beraber bağlantı havuzu yapısı olarak daha perfomanslı Agroal tanıtılmakta ve özellikle container ortamları için bir dizi önemli MicroProfile standardı da sürümle birlikte gelmekte.

Detaylı Bilgi


OpenStack 18: Fiziksel Sunucu Yönetimi

OpenStack’in Ironic isimli “bare metal” (fiziksel) sunucu yönetimi servisi içeren yeni sürümü duyuruldu. Ironic’in Nova sürücüsü de olması sayesinde OpenStack’te artık fiziksel sunucular da sanal sunucular kadar kolay yönetilebilir hale geldi. BIOS ayarlarının da yönetilebilmesini sağlayan Ironic, disksiz sunucuların çalışması için yeni bir yönetim arayüzü sunuyor. OpenStack 18’in diğer önemli getirisi ise eski sürüm bir OpenStack’ten tek seferde birden fazla sürüm birden atlayarak güncellemeyi sağlayan Fast Forward Upgrade özelliği.

Detaylı Bilgi


WordPress’e Yeni Metin Düzenleyici

İçerik yönetim sistemi WordPress, Gutenberg isimli yeni metin düzenleyiciyi tanıttı. Metin ve içerik düzenleyici olarak oldukça gelişkin ve esnek bir ortam sunan Gutenberg şu an için bir WordPress eklentisi olarak kurulabiliyor. WordPress, 5.0 sürümünden itibaren öntanımlı editör olarak Gutenberg’i kullanmayı planlıyor.

Detaylı Bilgi


Graylog 3.0’a Uzak Log Yönetimi ve Ayarlanması Desteği Eklendi

Yıl sonunda yayınlanması beklenen Graylog’un 3.0 sürümüne yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Son eklenen özellikle Graylog’un yönetim arayüzünden, Graylog’a veri göndermesi istenen uzaktaki bir sunucunun log ayarları, uzak sunucuya hiç bağlanmadan yapılabiliyor.

Detaylı Bilgi


Raf Sağlam Adımlarla İlk Sürümüne İlerliyor

Geçtiğimiz yıllarda OpenKM ve Alfresco başta olmak üzere farklı doküman yönetim sistemlerinin desteğini veren Özgür Yazılım A.Ş. ekibi, edindiği deneyimi kendi özgür yazılım doküman yönetim sistemi ürününe dönüştürüyor. İlk sürümü için yazılım geliştirme süreci hızla ilerleyen Raf, geçtiğimiz ay çeşitli müşterilerine görücüye çıkmaya başladı bile.


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?