Aylık Bülten – Ekim 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


SSL sertifikaları artık 1 yıldan daha uzun olamıyor

Yaklaşık 1 yıldan (398 gün) daha eski SSL sertifikalarına Firefox, Chrome ve Safari 1 Eylül’den beri “güvenilmez” olarak uyarı vermeye başladı. Tarayıcıların güvenlik önlemlerini arttırmaları, SSL sertifikalarını elle güncelleme yöntemine giden kurumların operasyon yükünü ve riskini de beraberinde arttırıyor. Operasyon yükü ve riskini azaltmak isteyen kurumlar, SSL sertifikalarını otomatik olarak yenileyen Let’s Encrypt yapısına giderek daha fazla yöneliyor.

Detaylı Bilgi


EnterpriseDB, 2nd Quadrant’ı satın aldı

PostgreSQL dünyasının iki dev firmasından EnterpriseDB en yakın rakibi 2nd Quadrant’ı satın aldı. Satın alma sonucunda EnterpriseDB dünyadaki en büyük PostgreSQL firması haline gelirken, özgür yazılımcı dünyası ise gelişmeleri endişeyle takip ediyor. İki firma arasında belirgin bir politika farkı bulunuyordu. EDB tüm ürünlerini kapalı tutarak toplulukla paylaşmazken, 2nd Quadrant ise gerek PostgreSQL ana sürümüne gerekse de yazdığı ek uygulamalarla yaptığı geliştirmelerin önemli bir kısmını halka açık yayınlıyordu. Satın alma sonrası 2nd Quadrant’ın politikasında bir değişiklik olup olmayacağına dair belirsizlik bulunuyor.

Detaylı Bilgi


Kubernetes 1.19 yayınlandı

Konteyner yönetimi için en yaygın kullanılan araç olan Kubernetes’in yeni sürümü duyuruldu. 1.19 ile beraber Kubernetes sürümlerinin desteklenme süreleri 1 yıla çıktı. Dashboard’un yeni sürümü, kümedeki (cluster) farklı yerlerdeki disk alanının doluluğunun takip edilebilmesi, CLI ile workload ve ‘node’larda hata ayıklanabilmesi, Kubernetes nesneleri için ortak bir log yapısı gibi çok sayıda yeni özellik göze çarpıyor.

Detaylı Bilgi


PostgreSQL 13 çıktı

PostgreSQL her yıl yeni bir “majör” sürüm yayınlamaya devam ediyor. 2020’nin sürümü olan PostgreSQL 13’te paralel vakumlama, arttırımsal sıralama, daha performanslı çalışan ve daha az yer kaplayan indeksler, bölümlenen (partition) tablolarda sorguların daha hızlı çalışması gibi birçok yeni özellik bulunuyor.

Detaylı Bilgi


WordPress 5.5 duyuruldu

WordPress için 2020 yılının ikinci majör sürümü yayınlandı. Artık WordPress ‘core’unun yanı sıra, eklentileri ve temalar da otomatik olarak güncellenebiliyor. Resim dosyaları için gelen ‘lazy loading’ desteği sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlıyor. XML site haritaları artık ön tanımlı olarak oluşturuluyor. İçerikler üzerinde çalışırken en fazla zaman geçirilen blok düzenleyicisine de birçok yeni özellik eklendi. Yeni blok düzenleyicisi (Gutenberg) ilk defa 5.0 sürümü ile kullanıma açılmıştı.

Detaylı Bilgi


Patroni 2.0 yayınlandı

PostgreSQL kümelerini (cluster) yönetmek için kullanılan Patroni’nin yeni sürümü duyuruldu. Yeni sürümdeki en dikkat çekici özellik olan ek bir dağıtık veritabanı (etcd, zookeper, consul) olmadan çalışabilmesinin yanı sıra, PostgreSQL 13 ile de çalışabilmesi, pg_rewind yeteneklerinin geliştirilmesi, yaml ayar dosyalarının alfabetik yüklenebilmesi gibi ek özellikler de geliyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?