Aylık Bülten – Ekim 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


CentOS 8 ve Centos Stream yayınlandı

Red Hat Enterprise Linux’un sadece görselleri değiştirilerek yayınlanan ve sunucu sistemlerinde yaygın olarak kullanılan CentOS dağıtımının RHEL 8’e karşılık gelen CentOS 8 sürümü yayınlandı. RHEL 8’den farklı olarak CentOS 8’in güncelleme depoları herkese açık olarak sunuluyor ve herkes tarafından kullanılabiliyor.

CentOS 8 ile beraber CentOS Stream isimli yeni bir sürüm de çıktı. CentOS Stream sürekli güncellenen bir “rolling” dağıtım. CentOS’a eklenen yeni özellikleri, bu özellikler bir bütünleşik sürüm olarak (ör: CentOS 8.1) yayınlanmadan önce kullanabilme olanağı sunuyor. RHEL ile Fedora’nın ortasında bir dağıtım olarak görülebiliyor.

Detaylı Bilgi


Python topluluğu Python 2.x serisine 2019’da veda ediyor

10 yılı aşkın bir süredir Python topluluğunun bölünmesine yol açan Python 2’den Python 3’e geçiş artık resmen tamamlanıyor. 1 Ocak 2020’nin başından itibaren Python 2.x serisinde artık güvenlik güncellemesi dahi yapılmayacağı duyuruldu. Dağıtımları için güvenlik güncellemesi garantisi veren Red Hat gibi üreticiler ise, dağıtımlarındaki Python 2.x sürümleri için bulunan güvenlik açıklarını kendileri düzeltmeye devam edecekler.

Detaylı Bilgi


JAKARTA EE 8

Eclipse Vakfı tarafından tamamen açık ve üretici bağımsız bir süreçle geliştirilen Jakarta EE 8 geçtiğimiz ay yayınlandı. Jakarta EE 8 üzerinde 18 farklı kurum, 160 yeni geliştirici ortak çalıştı. 43 proje, 61 milyon satır kod ve 129 Git deposundan oluşan Jakarta EE 8, Java EE 8 ile tam uyumluluk sunuyor. Jakarta EE 8 Oracle’ın lisans ve isim hakları uyuşmazlıklarından bağımsız biçimde bulutta (cloud) özgürce kullanım olanağı sağladığından, Java dünyası için yeni bir devir başlatıyor.

Detaylı Bilgi


Kernel 5.3 ile 16 milyon IPv4 adresi

Linux çekirdeğinin 5.3 sürümü çıktı. IPv4 adreslerinin ömrünün uzatılması için yeni 16 milyon IPv4 adresinin kullanıma açılması için IPv4’te çalışmalar ve değişiklikler yapılmıştı. Linux 5.3’ün çeşitli donanım desteklerinin yanı sıra en göze çarpan özellikleri yeni IPv4 yapılanmasını destekleyecek değişiklikleri de içermesi oldu.

Detaylı Bilgi


Java 13 yayınlandı

Son iki yıldır 6 aylık süreçlerle yeni Java sürümü oluşturan Oracle, Java 13’ü duyurdu. Yeni özellikler arasında kullanılmayan belleğin işletim sistemine geri verilmesi, dinamik CDS arşivleri, java.net.Socket ve java.net.ServerSocket için daha basit bir implementasyonu da yer alıyor.

Detaylı Bilgi


Redmine Mail Shaper’ı yayınladık

Git servisi üzerinden herkesle özgür birer yazılım olarak paylaştığımız onlarca yazılımımız arasına Redmine’ın e-posta bildirimlerinin özelleştirilmesini sağlayan Mail Shaper eklentimiz de eklendi. Github deposuna yansılanmaya başladı:

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?