Aylık Bülten – Ekim 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Keycloak 4.5 Çıktı

Merkezi kimlik ve erişim sunucusu Keycloak, kararlı 4.5 sürümünü duyurdu. Yeni Keycloak’ta içerili olarak desteklenen imzalama algoritmalarının artmasının yanı sıra “Signature SPI” ile istenen ek imza algoritmalarının eklenebilmesi de artık mümkün. Bu sürümle beraber OpenID Connect istemcileri için üretilen token’larda audience belirtilebiliyor. Sürüm çok sayıda irili ufaklı geliştirme ve hata düzeltmesi de içeriyor.

Detaylı Bilgi


Zabbix 4.0 Yayınlandı

Sunucular, servisler, ağ altyapıları, kısaca ağ üzerinden haberleşebilen her cihazın gözetlenmesi (monitoring) için merkezi bir servis sunan Zabbix’in uzun zamandır beklenen 4.0 sürümü yayınlandı. 2023’e kadar desteklenecek olan 4.0’da Elasticsearch desteği, SVG grafik oluşturma, kiosk modu, hazır sunucu donanımı şablonları, JSON veri export’u gibi birçok yeni özellik Zabbix’e eklendi.

Detaylı Bilgi


Ansible Tower 3.3 Duyuruldu

Sistem yönetimi otomasyonunda çok tercih edilen Ansible’a arayüz görselleştirmeleri, iş zamanlama, merkezileştirme ve benzeri özellikleri sağlayan Ansible Tower’ın 3.3 sürümü duyuruldu. Yeni sürüm, Openshift Container Platform’a tam entegre şekilde geliyor, Openshift üzerinde bir pod servisi olarak çalışıyor.

Detaylı Bilgi


Linus Torvalds Çekirdek Sorumluluğunu Bıraktı

Geçtiğimiz haftalarda Linux çekirdeği geliştiricileri camiasında tepki çeken davranışları nedeniyle özür ve açıklama yayınlayan çekirdeğin ilk yaratıcısı Linus Torvalds, uzun zamandır sürdürmekte olduğu çekirdek kod sorumlusu görevinden ayrıldığını açıkladı. Linux 4.19-rc4 çekirdek sürümünün ilan edildiği eposta içerisinde kararını açıklayan Torvalds, davranışları için özeleştiri yaparken kararının da bir uzaklaşmadan ziyade belirli projelere daha fazla yoğunlaşma şeklinde algılanmasını istediğini belirtti.

Detaylı Bilgi


Eylül’de Github’da Paylaştığımız Yazılımlarımız

WordPress’te daha ayrıntılı arama yapmaya olanak tanıyan “oy-detailed-search” eklentimiz, Redmine’a bir kullanıcının bir projeye üye kullanıcıların listesini görmesi ve iş atayabilmesi yetkilendirmelerini ekleyen “Enhanced View” eklentimiz ve WordPress’te kullanıcıların seçtiği yazılara bir yorum gelirse ya da kullanıcının adı yorumlarda geçerse kullanıcıya eposta gönderen “Social Commenting” eklentimiz Github deposuna yansılanmaya başladı.

Detaylı Bilgi


IT Strateji Günü’ndeydik

Bu yıl ikincisi düzenlenen IT Strateji Günü, 13 Eylül’de Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşti. Etkinlikte ekibimizden Doruk Fişek “Sunucularda Özgür Yazılım Teknolojilerine Göç” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi


KAK ’18 Başlıyor

Kamu Açık Kaynak Konferansı KAK ’18 24 Ekim’de Ankara’da yapılıyor. Bu yıl ilk kez gerçekleşecek KAK Yerel Yönetimler ayağı ise 4 Ekim’de İstanbul Pendik Belediyesi’nde yapılacak. Her iki etkinlikte de Özgür Yazılım A.Ş. olarak stand açıyoruz. Sizleri bizimle tanışmaya bekliyoruz.

Detaylı Bilgi


footerhr