Aylık Bülten – Aralık 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Red Hat Enterprise Linux 8 Beta duyuruldu

1

Red Hat yeni major sürümü 8’in Beta sürümünün çıktığını duyurdu. Modülerlik odaklı olan yeni sürümde en dikkat çeken özellik geliştiricilerin güncel paket beklentilerine uyumluluk için öne çıkarılan “Application Streams” ve içsel Linux konteynerleri desteği. 4.18+ çekirdek sürümüyle gelen Red Hat 8’in Beta sürümünü şu anda indirip denemek mümkün. Genel kullanım sürümünün ise önümüzdeki yaza kadar ilan edilmesi bekleniyor.

Detaylı Bilgi


Npm’de zararlı paket sorunu

1

JavaScript paket yönetim sistemi npm’de bir kez daha sorumluluk ve denetim konularında tartışmalara yol açan bir kötücül kod vakası yaşandı. Yaygın kullanılan bir npm paketi olan event-stream’nin sorumlusunun bıraktığı deposunu düzgün devretmemesi sonucu yaşanan olayda paket sorumluluğunu alan kişinin pakete yazdığı flatmap-stream adlı bir bağımlılığın kripto para uygulaması Copay’den hesap bilgileri çalma amaçlı yüklendiği anlaşıldı. Sorunun farkedilmesinin ardından hızlı müdahale edilememesi üzerine kullanıcılar zararlı bağımlılığı elle kaldırmak durumunda kaldı.

Detaylı Bilgi


Merhaba HTTP/3

1

İlk olarak Google tarafından başlatılan ve HTTP-over-QUIC olarak adlandırılan HTTP/2’nin UDP üzerinden şifrelenmesi çalışmalarında isim değişikliğine gidildi. QUIC taşıma protokolünün HTTP implementasyonu IETF tarafından resmen HTTP/3 olarak adlandırıldı.

Detaylı Bilgi


Ubuntu 18.04 desteğini 10 yıla çıkardı

1

Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth, son LTS sürüm 18.04’ün destek ömrünü 5 yıldan 10 yıla çıkardıklarını duyurdu. Ubuntu’nun sunucu piyasasında daha fazla kararlılık görüntüsü vererek Red Hat ile rekabet edebilmek için bu yolu seçtiği düşünülüyor. Red Hat Enterprise Linux’un destek dönemi uzatmalarla beraber 14-15 yıla kadar çıkabiliyor.

Detaylı Bilgi


Codivity etkinliğindeydik

1

IEEE Ankara Üniversitesi Computer Society tarafından düzenlenen Codivity 1.0, 25 Kasım’da Ankara Üniversitesi’nde yapıldı. Ekibimizden Doruk Fişek etkinlikte “Özgür Bir Yazılımcı Olmak” başlıklı söyleşide katılımcılarla buluştu.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?