Aylık Bülten – Ağustos 2020

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


SuSE, Rancher’ı satın aldı

SuSE, en yaygın kullanılan özgür Kubernetes dağıtımı olan Rancher’ı satın aldı. Linux dağıtım piyasasındaki en eski ve en büyük oyunculardan SuSE, bu hamle ile RedHat’in OpenShift ürünü karşısında Rancher’ı konumlandırmayı hedeflediğini açık biçimde ortaya koymuş oldu. Rancher’ın kurucusu olan Sheng Liang, SuSE ile Rancher’ın satın alma sonrasında birleşen mühendislik ve inovasyon ekiplerinin başına geçiyor. Satın alma öncesinde Rancher daha önce aldığı yatırımın henüz sadece 2/3’ünü harcamıştı. Satın alma sonrasında artan kaynaklarla beraber Rancher’ın gelişmesinin daha da hız kazanması bekleniyor.

Detaylı Bilgi


HaProxy 2.2 duyuruldu

Küme (cluster) sistemlerde hemen her servisin yükünün dengelenmesi ve trafiğin yönlendirilmesi için kullanılan HaProxy’nin yeni sürümü çıktı. Tamamen dinamikleştirilen SSL sertifika yönetimi, kümedeki node’ların sağlık durumunu kontrol eden yapının tamamen yenilenmesi, istemcilere dönülen yanıtların (response) özelleştirilebilmesi, hata yönetiminin esnekleştirilmesi gibi yeni birçok özelliğin yanı sıra, performans iyileştirmesi ve güvenlik sıkılaştırmaları da içeriyor. HaProxy 2.2 bir LTS (uzun ömürlü destek) sürümü ve 2025’e kadar destekleniyor.

Detaylı Bilgi


OKD 4 (nihayet) yayınlandı

RedHat OpenShift’in açık kaynak kodlu sürümü olarak sunduğu OKD’nin (OpenShift Kubernetes Distribution) yeni sürümü uzun bir süredir yayınlanmıyordu. OpenShift 4 serisi Haziran 2019’da piyasaya çıkarken, OKD için bir seneyi aşkın süredir yeni bir sürüm yayınlanmıyordu. Bu süre içerisinde birçok OKD kullanan kurum Rancher gibi özgür başka Kubernetes dağıtımlarına göç etmeyi tercih etmişti. Geçtiğimiz ayın önemli gelişmelerinden biri de RedHat’in nihayet OKD 4’ü herkese açması oldu. OKD 4.x ile RedHat her gün yayınlayacağı geliştirme sürümlerinden olgunlaşan bir sürümü iki haftada bir kararlı OKD sürümü olarak çıkarmayı hedefliyor.

Detaylı Bilgi


Linux 5.8: “Son Zamanların En Büyük Sürümü”

5.8 sürümü ile beraber Linux çekirdeğini oluşturan kaynak kod dosyalarının %20’si değişikliğe uğruyor. Yeni sürüm 14 bin ‘commit’, 800 bin satır yeni kod içeriyor. Değişiklikler arasında güvenlik ve dosya sistemlerinden, ağ ve bellek yönetimine kadar birçok alanda yeni özellikler ve iyileştirmeler bulunuyor.

Detaylı Bilgi


SLE 15p2 piyasaya çıktı

SuSE Linux Enterprise’ın yeni sürümü, onu yönetmek için kullanılan SuSE Manager’ın yeni sürümü ile beraber duyuruldu. Yeni özellikler arasında mevcut bir sistemi OpenSuSE’den SLE’ye yükseltme, zypper ile sisteme eklenmemiş depolarda da arama yapabilme, SAP servislerinin bulut ortamlarına daha kolay aktarımı, OpenLDAP yerine 389 DS ile LDAP servisi verilmesi, RMT yerel yansı aracı yer alıyor. Yeni SLE, Intel x86-64 mimarisinin yanı sıra Arm, IBM Power, IBM Z ve LinuxONE mimarilerini de destekliyor.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?