Aylık Bülten – Ağustos 2019

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


Debian 10 çıktı

25 aydır Topluluk tarafından geliştirilen ve en köklü GNU/Linux dağıtımı konumundaki Debian yeni sürümünü yayınladı. Birçok yazılımın son kararlı sürümlerini içeren Debian 10 ile beraber artık paketlerin %91’i otomatik olarak sıfırdan oluşturulup, paketlerin kaynaktan oluşturulduğu birebir kullanıcılar tarafından kontrol edilebiliyor. Apparmor güvenlik katmanı öntanımlı olarak açık geliyor. nftables ile güvenlik duvarı yönetimi yine yeni sürümün yeni özellikleri arasında.

Detaylı Bilgi


RHEL 7.7 yayınlandı

Red Hat Enterprise Linux’un 7 serisinin son özellik güncellemesi tamamlandı. Yeni sürümde canlı çekirdek yamalama, OpenShift ve OpenStack için ağ performansı iyileştirmeleri, farklı bulut üreticileri için imaj üretme desteği geliyor. 5 yıldır piyasada bulunan RHEL 7’nin yaşamının geri kalan 5 yılında sadece hata ve güvenlik düzeltmeleri yapılacak.

Detaylı Bilgi


Github ABD Ambargolu Ülkelerin Geliştiricilerini Engelledi

Dünyada en yaygın kullanılan Git servisi olan Github, ABD’nin ambargo uyguladığı Kırım, Suriye, İran, Küba ve Kuzey Kore’li geliştiricilerin özel depolarına erişimi engelledi. Her kurumun kendi Git servislerini de işleterek, en azından yazılımlarının birer kopyasını bu serviste barındırmasının önemi tekrar gündeme geldi.

Detaylı Bilgi


Microsoft, Linux Dağıtımları Haberleşme Listesine Başvurdu

2001’de “Linux bir kanserdir” açıklaması yapan Microsoft, birkaç yıldır U dönüşü yaparak yazılımlarını özgürleştirmeye başlamış ve Azure için kendi Linux dağıtımını geliştirmişti. Microsoft’un son hamlesi ise, kapalı bir haberleşme listesi olan linux-distros e-posta listesine üyelik başvurusu yapmak oldu. Listede Linux dağıtımları ile ilgili güvenlik konuları, herkes tarafından bilinmeden önce tartışılıyor ve önlemler alıyor.

Detaylı Bilgi


Chrome 76 tüm Flash içeriğini engelliyor

Chrome, yeni çıkan 76 sürümü ile beraber artık tüm Flash içeriğini öntanımlı olarak engellemeye başladı. 2015’te Flash’ları otomatik durdurmaya başlamış, 2016’da arkaplan Flash’larını engellemişti. Şu anda tüm Flash’lar engelleniyor ama kullanıcılar bunu ayarlarında değiştirerek Flash kullanmaya devam edebiliyorlar. Gelecek yıl Chrome’dan Flash desteğinin tamamen kaldırılacağı bildirildi.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım Yaz Kampı 2019 yapıldı

Linux Kullanıcıları Derneği’nin düzenlediği Özgür Yazılım Yaz Kampı 19 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapıldı. Özgür Yazılım A.Ş.’nin de GNU/Linux Sistem Yönetimi 2. Düzey Eğitimi’ne sponsor olduğu kampta, ekibimizden Erdem Bayer ve Doruk Fişek de eğitmen olarak görev aldı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?