Aylık Bülten – Ağustos 2018

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


MongoDB 4.0 çıktı

En çok tercih edilen NoSQL veritabanı MongoDB’nin 4.0 kararlı sürümü duyuruldu. Bu sürümün en öne çıkan özelliği, çoklu dokümanda ACID transaction kullanabilme oldu. Transaction desteği ile MongoDB, ilişkisel veritabanlarından rol çalıp bunları kullanan uygulamalara da bir alternatif yaratmayı hedefliyor. Yeni sürümdeki pek çok özellikten bir diğeri de veri tipi dönüşümleri için kullanılacak “type conversion” ($convert). MongoDB 4.0 sürümü ile beraber sunucu olmaksızın MongoDB sorguları yapmaya imkan veren “MongoDB Stitch” (backend as a service), MongoDB rapor görselleştirme aracı “MongoDB Charts” (beta) ve mobil uygulamaların kullanımı için “MongoDB Mobile”ı (beta) da duyurdu.

Detaylı Bilgi


Apache NetBeans 9.0 duyuruldu

Yaklaşık 1.5 yıl önce Apache kuluçka projelerine dahil olan NetBeans IDE’sinin Apache’deki ilk sürümü 9.0 numarasıyla yayınlandı. Apache NetBeans 9.0 sürümüyle beraber Java SE ile ilgili daha fazla özellik kazandı ve artık Java SE geliştiricileri için yeterli bir IDE olma iddiası taşıyor.

Detaylı Bilgi


NPM depolarına giren zararlı paketler temizlendi

NodeJS paket deposu NPM’de bulunan bir pakete zararlı kod yerleştirildiği tespit edilip düzeltildi. 12 Temmuz tarihinde yüklenen iki ESLint paketinin şüpheli olduğunu farkeden bir geliştirici sayesinde farkedilen duruma hızla müdahale edilip paketler düzeltildi. Zararlı paketin npm bilgilerini çaldığı, bundan ötürü bu tarihten önceki tüm npm token’larının iptal edildiği duyuruldu.

Detaylı Bilgi


Java uygulama konteynerleştirme aracı Jib

Java uygulamalarını Docker ve OCI konteynerlerine dönüştürmeyi kolaylaştıran Jib adlı bir özgür yazılım aracı Google tarafından duyuruldu. GitHub üzerinden edinilebilen aracın Maven eklentisi de bulunmakta.

Detaylı Bilgi


Özgür Yazılım Yaz Kampı yapıldı

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Özgür Yazılım Yaz Kampı, 20 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapıldı. Geçen yıl kaybettiğimiz Doç. Dr. Mustafa Akgül anısına onun ismiyle gerçekleştirilen kamp kapsamında 21 sınıfta 500’ün üzerinde öğrenci iki hafta süren kurslara katıldı. Ekibimizden Adilcan Eren, Dora Uzunsoy, Doruk Fişek ve Erdem Bayer eğitmen olarak kampa katkı sağladılar. Özgür Yazılım A.Ş. olarak GNU/Linux Sistem Yönetimi 2. Düzey Eğitimi’ne sponsor olduk.

Detaylı Bilgi


GitHub Depomuzda Bu Ay

1

Redmine’da alt projelerin kapatılıp açılabildiği farklı bir proje ağacı sunan Tree View eklentimiz ve WordPress’in oEmbed yeteneklerinin yorumlarda da kullanılmasına olanak tanıyan Goembedded eklentimiz Github deposuna yansılanmaya başladı.

Detaylı Bilgi


footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?