Aylık Bülten – Aralık 2017

aylikbultenheader

Bu ay Özgür Yazılım dünyasından derlediğimiz haberler:


WordPress 4.9 yayınlandı.

Wordpress 4.9

Popüler içerik yönetim sistemi WordPress’in 4.9 (Tipton) sürümü duyuruldu. Kod adını caz müzisyeni Billy Tipton’dan alan 4.9 sürümü ile site tasarımında zamanlanmış değişiklikler yapabilme, CSS ve custom HTML düzenleyicilerinde yazım hatalarını otomatik kontrol etme, yeni galeri bileşeni ve geliştiricilere yönelik birçok yenilik geldi.

Detaylı Bilgi


Elasticsearch 6 çıktı

Elasticsearch 6.0

Sequence ID’ler ile shard kurtarmada işlem bazlı bir yapıya geçildi, böylece yeniden başlatma ve kurtarma işlerinde önemli bir hızlanma sağlandı. Yine bir başka yeni özellik “sıralanmış indexler” sayesinde sıralama işlemi indexleme esnasında yapılıp arama sonuçlarını görüntülemenin hızlanması hedefleniyor. Güvenlik ve perfomansta yapılan geliştirmeleri de içeren Elasticsearch 6 ile beraber artık kesinti süresi olmadan majör sürüm geçişinde “rolling update” yapılabiliyor. Tekrar indekslenmesi (re-index) gereken eski indeksler için de Kibana X-Pack eklentisiyle basit bir kullanıcı arayüzü sunuluyor.

Detaylı Bilgi


PHP 7.2 duyuruldu

PHP 7.2

PHP 7’nin ikinci minör sürümü yayınlandı. Çeşitli iyileştirmeler, yeni özellikler ve güvenlik güncellemeleri barındıran sürümde, bir süredir PHP’nin önünde engel oluşturduğu düşünüldüğü için terk edilen “mcrypt” kütüphanesi tamamen kaldırıldı, SSL/TLS sabitlerleri geliştirildi ve Sodium şifreleme metodları kütüphanesi PHP core’a eklendi.

Detaylı Bilgi


Symfony 4.0 çıktı

Symfony 4

Popüler PHP framework’ü Symfony’nin 4.0 sürümü yayınlandı. Yeni sürümle beraber optimize edilen Symfony’nin uygulama büyüklüğü önemli ölçüde küçülürken performansında da belirgin bir gelişme gözleniyor. Ayrıca bir composer eklentisi olan Symfony Flex ile projenize kurulum ve ayarlama sırasında ek seçenekler de geliyor.

Detaylı Bilgi


Facebook Open/R’nin kodlarını açtı

Facebook Open/R

Facebook, ağ altyapısında önemli bir yer tuttuğunu söylediği Open/R dağıtık ağ uygulama platformunun kodlarını açtığını duyurdu. İlk olarak Terragraph ağını yönetmek için geliştirilmeye başlanan ve şimdi tüm veri merkezinin yüksek ölçekli trafiğini dinamik olarak dağıtmakta kullanılan Open/R’nin kaynak kodlarına Github deposundan erişilebilir.

Detaylı BilgiGithub Deposu


IT Strateji Günü 2017’deydik

IT Strateji Günü

16 Kasım’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleşen IT Strateji Günü’ne ekibimizden Hakan Uygun “Geleceğe Yön Veren Özgür Yazılım Teknolojileri” başlıklı bir sunumla katıldı. Sunumunu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Detaylı Bilgi


Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017’deydik

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017

11-12 Kasım’da Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenen ve sponsoru olduğumuz Özgür Web Teknolojileri Günleri’nde ekibimizden Doruk Fişek “Zabbix Web Senaryoları ile Web Uygulaması Gözetleme” ve “Graylog ile Web Uygulama Hata Kayıtlarının İzlenmesi”, Dora Uzunsoy “Gogs – Go Git Service” ve Hakan Uygun “Java Web Dünyasında Neler Oluyor?” başlıklı seminerler verdi.

footerhr

Aylık bültenin her ay e-posta kutuna gelmesini ister misin?